Şavak tulum peyniri üretim tekniğiyle pastörize ve çiğ sütten üretilen peynirlerin olgunlaşma sürecindeki kimi niteliklerinin belirlenmesi
Determination of some properties of cheese which produced from pasteurized and raw milk by using manufacturing technique of şavak tulum cheese
- Tez No: 456484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada yöresel bir ürün olan Şavak Tulum peynirinin üretim tekniği kullanılarak, inek ve koyun sütlerinin pastörize ve çiğ halleriyle peynir yapımları gerçekleştirilmiş, bu iki çeşit peynir arasındaki bazı nitelikler kıyaslanmaya çalışılmıştır. Yapılan peynir çeşitleri olgunlaşma süresince (başlangıç, 30. ve 60. günler) analizlere tabi tutulmuş, ürünler bu süre zarfında +4 ⁰C'de depolanmıştır. Araştırma sonunda çiğ inek sütünden üretilen peynirlerin elde edilen değerleri; kuru madde %62.70, yağ %31.50, kuru maddede yağ %50,23, protein %24.63, titrasyon asitliği %1.62, pH 4,99, tuz %5.31, kül %6.16, olgunlaşma değeri %26,04, maya-küf 7x106 kob/g ve duyusal analiz puanı da 236 şeklindedir. Pastörize inek sütünden yapılan peynirler için değerler, aynı sırayla; %63.56, %32.00, %50,34, %25.85, %1.81, 4.91, %5.44, %6,87, %23,21, 2x106 kob/g ve 244 şeklindedir. Çiğ koyun sütünden üretilen peynir değerleri ise; yine aynı sırayla %64.07, %36.00, %56,19, %20.90, %1.59, 5,02, %6.28, %7.37, %29,84, 19x106 kob/g ve 229'dur. Pastörize koyun sütünden yapılan peynirler için ise değerler %64.94, %36.50, %56,21, %21.73, %1.78, 4,82, %5.70, %6.75, %27,29, 1x106 kob/g ve 233 puan şeklinde aynı düzende sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pasteurized and raw milk was made by using cow and sheep milk of Şavak Tulum cheese which is a local product. Some qualities between these two types have been tried to be compared with respect to heat treatment. The varieties of cheese made were analyzed in three different stages of maturation (beginning, 30th and 60th days). The products were stored at +4 ⁰ C during maturation. The values of cheeses produced from raw cow milk at the end of the research,; dry matter 62.70%, fat 31.50%, fat on dry matter 50,23%, protein 24.63%, titratable acidity 1.62%, pH 4,99, salt 5.31%, ash 6.16%, yeast-molf 7x106 cfu/g and sensory analysis score 236. The values for cheese made from which pasteurized cow milk, respectively; 63.56%, 32.00%, 50,34%, 25.85%, 1.81%, 4.91, 5.44%, 6,87%, 23,21%, 2x106 cfu/g and 244. Again in the same order cheese values produced from raw sheep milk are; 64.07%, 36.00%, 56,19%, 20.90%, 1.59%, 5,02, 6.28%, 7.37%, 29,84%, 19x106 cfu/g and 229. Values for pasteurized sheep milk respectively; 64.94%, 36.50%, 56,21%, %21.73%, 1.78%, 4,82, 5.70%, 6.75%, 27,29%, 1x106 cfu/g and 233.