Farklı iklim koşulları altında havalimanları yağmur suyu drenaj hatlarının tasarımı
Storm drain design for airports under different climate conditions
- Tez No: 927713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Havalimanları, uluslararası ulaşım ağının merkezi olması, yolcu ve kargo taşımacılığına olanak tanıması, afet yönetiminde hızlı ve etkin ulaşım sağlaması ve yolcuların dünya genelinde bağlantı kurmasına olanak tanıması ve kritik alan olarak önem taşımasıyla öne çıkmaktadır. Bu nedenle operasyonun sürekli olması önem arz etmektedir. Operasyonun sürekliliğini etkileyen etkenlerden biri iklim koşullarıdır. Değişen iklim koşulları nedeniyle aşırı yağışlarda operasyonun devamlılığı kesintiye uğrayabilir. Bu nedenle, havalimanlarında altyapı tasarımının farklı iklim senaryoları göz önünde bulundurularak planlanması gerekmektedir. Bu tez çalışması, havalimanlarında yağmur suyu drenaj hatlarının tasarımını ele alarak, değişen iklim koşullarının havalimanı altyapıları üzerindeki etkilerini incelemektedir. İklim değişikliği, beklenmeyen yağış senaryolarına yol açtığından, gelecekte oluşacak iklim değişikliği sonucunda oluşacak yağış senaryoları analiz edilmelidir. Özellikle kısa sürede oluşan şiddetli yağış koşulları yağmur suyu tasarımında dikkate alınması gereken senaryolardan biridir. Havalimanı altyapılarının, yağış anomalileri olduğu dönemlerde oluşacak taşkın debilerini karşılayabilecek durumda tasarlanması gereklidir. İklime dirençli havalimanında aşırı yağışa karşı altyapı kapasitesinin yeterliliği, bölgeye ait uzun dönemli yağış şiddeti verileri kullanılarak yapılan analiz sonucu belirlenebilir. Modelleme sonuçlarına göre, hat kapasitelerinin yetersiz olduğu bölgelerde rehabilitasyon çalışmaları gereklidir. Taşkın kontrolü için, aşırı yağış dönemlerinde yüzey suyunun hızlı şekilde tahliye edilmesi, hatların düzenli bakım ve onarımının yapılması, yağmur suyu depolama yöntemlerinin uygulanması, uzun yıllık yağış verilerine göre tasarımların yapılması büyük önem taşır. Bu tezde; İstanbul Havalimanı örneği üzerinden, değişen iklim koşullarının yağmur suyu drenaj hatlarının tasarımına olası etkileri değerlendirilmektedir. İstanbul Havalimanı'nın inşaat dönemi öncesi arazi topoğrafyasında kot farklılıkları bulunmaktaydı. İnşaat dönemi sonrasında ise bu kot farklılıkları en aza indirilmiştir. Topoğrafyada yapılan değişiklikler, havalimanı bölgesinin mikroiklim özelliklerinde bir miktar değişkenliğe sebep olmuştur. Bu doğrultuda, havalimanı altyapılarının gelecekteki farklı iklim senaryolarına nasıl adapte olabileceği detaylı bir şekilde incelenecektir. Günümüzde, artan yağış şiddeti ve sıklaşan hava anomalileri gibi iklim değişikliği faktörleri, havalimanı altyapılarının tasarımının bu koşullar göz önüne alınarak tasarlanmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, hidroloji ve altyapı mühendisliği disiplinlerini birleştirerek, havalimanlarının yağmur suyu drenaj sistemlerinin çeşitli iklim senaryolarına nasıl adapte edilebileceğini araştıracaktır. Araştırma, sahada gerçekleştirilen çalışmaların ve iklim verilerinin analizini, bölgedeki çeşitli yağış rejimlerinin değerlendirilmesi gibi unsurları içerecektir. Drenaj sistemlerinin kapasite gereksinimlerinin tahmin edilmesine yönelik de temel bilgiler sunacaktır. Bu çalışma, havalimanlarında yetersiz yağış verileri durumunda, gelecek dönemlere ait iklim senaryolarını da dikkate alarak dayanıklı ve sürdürülebilir yağmur suyu drenaj sistemlerinin tasarımını amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmada iklim değişikliğine uyum sağlamak amacıyla dünyada ve Türkiye'deki önemli havalimanlarında kullanılan drenaj sistemleri ve tasarım yaklaşımları incelenmiştir. Ayrıca, iklim değişikliği senaryoları kullanılarak ilerleyen yıllarda yağış miktarlarında beklenen artış oranları incelenmiş ve bu artışların mevcut drenaj altyapısına olası etkileri değerlendirilmiştir. Senaryolar doğrultusunda, drenaj kapasitesine ve tasarımına ne kadar etkisi olabileceği de araştırılmıştır. İklim değişikliği etkisiyle oluşacak pik debinin 180 lt/sn üzerinde olacağı öngörülmektedir. Yağış rejimindeki değişikliklerin analiziyle, tasarlanan hatlarda taşkın olup oluşmayacağı kontrol edilecektir. Çalışmada elde edilecek bulgular, altyapı mühendisleri ve planlamacılar için, değişen iklim koşullarına uyumlu tasarım stratejileri konusunda pratik bir rehber olabilecektir. ANAHTAR KELİMELER: Havalimanı, Hidroloji , İklim değişikliği, Sürdürülebilirlik, Tasarım, Yağmur suyu drenajı
Özet (Çeviri)
Airports play a critical role as central hubs in the international transportation network, facilitating passenger and cargo transportation, enabling rapid and efficient disaster management, and connecting travelers globally. Therefore, the continuity of operations is of great importance. One of the key factors affecting operational continuity is climatic conditions. Due to changing climate conditions, extreme precipitation events can disrupt airport operations. For this reason, airport infrastructure design must be planned with consideration of different climate scenarios. This thesis examines the design of stormwater drainage networks at airports and evaluates the potential impacts of changing climate conditions on airport infrastructure. Climate change leads to unexpected precipitation scenarios, making it necessary to analyze future precipitation patterns resulting from these changes. In particular, short-duration intense rainfall conditions are among the key scenarios that must be considered in stormwater drainage design. Airport infrastructure must be designed to withstand flood discharges that may occur during periods of precipitation anomalies. The adequacy of infrastructure capacity in climate-resilient airports against extreme rainfall can be determined through analyses based on long-term regional precipitation intensity data. According to modeling results, rehabilitation efforts are required in areas where drainage capacities are insufficient. For effective flood control, it is crucial to ensure rapid surface water drainage during extreme precipitation events, conduct regular maintenance and repairs of drainage systems, implement stormwater storage methods, and design infrastructure based on long-term precipitation data. In this thesis, the potential effects of changing climate conditions on the design of stormwater drainage networks are assessed using the case of Istanbul Airport. Before the construction phase, the topography of the airport area exhibited significant elevation differences. However, after construction, these elevation differences were minimized. The modifications in the topography have caused slight variations in the microclimatic characteristics of the airport region. Accordingly, this study will explore how airport infrastructure can adapt to various future climate scenarios. Increasing precipitation intensity and the growing frequency of extreme weather anomalies due to climate change necessitate the design of airport infrastructure with these conditions in mind. By integrating hydrology and infrastructure engineering disciplines, this research aims to investigate how airport stormwater drainage systems can be adapted to various climate scenarios. The study will include field assessments, climate data analysis, and an evaluation of different precipitation regimes in the region. Additionally, it will provide essential insights into estimating the capacity requirements of drainage systems. This research seeks to design resilient and sustainable stormwater drainage systems for airports by considering future climate scenarios, particularly in cases where historical precipitation data is insufficient. In this context, drainage systems and design approaches implemented in major airports worldwide and in Turkey to adapt to climate change have been examined. Moreover, using climate change scenarios, the expected increase in precipitation levels in future years has been analyzed, and the potential impacts of these increases on existing drainage infrastructure have been evaluated. The impact of these scenarios on drainage capacity and design has also been investigated. It is projected that peak runoff due to climate change effects will exceed 180 L/s. By analyzing changes in precipitation patterns, it will be assessed whether the designed drainage networks can accommodate flood events. The findings obtained in this study will serve as a practical guide for infrastructure engineers and planners in developing climate-resilient design strategies for airport stormwater drainage systems. KEYWORDS: Airport, Climate change, Design, Hydrology, Stormwater drainage, Sustainability.