Ege Bölgesi gırgır avcılığında kolyoz ve uskumru avcılığı üzerine araştırmalar
Research on fishing of chup mackerel and mackerel at the purse seine of aegean region
- Tez No: 45650
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN CİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırmada Uskumru (Scomber scombrus) ve Kolyoz (Scomber japonicus) populasyonlanndan bir yıllık av sezonu boyunca aybk periyotlar halinde örnek alınarak boy-ağırhk ilişkileri saptanmış ve ayrıca yıllık av miktarlan belirlenmiştir. Araştırma gırgır tekneleri ile yürütülmüştür. Kolyoz ve Uskuru balıklan için özel donatılmış gırgır ağlan olmadığı için Sardarya-Hamsi gırgır ağlaarryla çalışılmıştır. DIE resmi kayıtlarına göre ( 1992) Ege bölgesinde Uskumru 864 kg, Kolyoz ise 3345 kg olarak belirtilmiştir. Uskumru örneklerinde Şubat ayında %LF 22.5 ile 27cm, Mart ayında %LF 20 ile 26 ve 27 cm balıklar eşit olarak tesbit edildi. Nisan ayı ölçümlerinde %LF 25 ile en fazla 26cm örneklere rastlandı. 1 Mayıs ve 1 Eylül tarihleri arasında av yasağı olması nedeniyle bu aylarda örnek alınmadı. Eylül ayında % LF 22,5 ile 26cm, Ekimde ise %LF 20 ile 25 ve 26 cm örnekler eşit olarak tesbit edildi. Kasım ayında %LF 22.5 ile 28 cm, Aralık ayıda %LF 22.5 ile 26 cm ve en son olarakta Ocak ayında %LF 20 ile 28 cm balıklar en fazla oranda rastlanmıştır. Kolyozda ise Şubat ayında %LF 23 ile 15.5cm, Mart ayında %LF 27 şer ile 14.5 ve 16.5 cm balıklar eşit olarak görüldü. Nisan aymda %LF 28 ile 14.5 cm, tesbit edildi. Eylül aymda %LF25 ile 16.5cm, Ekimde %LF 26ile 21.5 cm, Kasımda %LF 30 ile 21.5cm, Aralık ayında %LF32 ile 20.5 cm ve Ocak aymda ise %LF25 ile 20.5 cm boylu Kolyoz balıklan tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study was achieved bay taking samples from Mackerel (Scomber scombrus) and Chup Mackerel (Scomber japonicus) populatons in periods during the season then the relation between their length and weight was found and also the amount of fishing was pointed out Research has been achieved with purse seining boots. It has been woiked with sardine-anchovy seine-nets because of the lack of the seine-nets which is specially equiped for Chup Mackerel and Mackerel. m the records of DÎE ( State Institute of Statistics.) Mackerel in Agean area is determined as 864 kgs. and Chup Mackerel 3345 kgs. For Mackerel samples; In February the rates of % LF 22,5 cm and % 27cm Fork Length (FL) fish, in March %LF 20cm, 26cm and 27cm were found out equal. In April measurements the rates of %LF 25 cm and at the latest 26 cm samples occured. Between 1 May and 1 September, no samples were collected because of the fishing prehibition. In September %LF 22,5 and 26cm, in October %LF 20cm and 25cm, 26cm samples were found out equal In November %LF 22.5cm and 28cm. in December %LF 22.5 and 26 cm and finally in January %Lf20cm and 28cm samples were found in their highest rate. For Chup Mackerel in February %LF 23 cm and 15.5 cm in March %LF 27cm, 14.5 cm and 16.5 cm fish were found out equal. In April %LF 28 cm and 14cm occured. In September %LF 25cm and 16.5cm, in Octeber %LF 26cm and 21.5 cm, in November %LF 30cm and 21.5cm, in December %LF 32cm and '0.5 cm and January %LF 25 cm and 20.5cm fork length fish were found.