Adana ilinde ortaokul matematik dersinde öğrenci başarısını etkileyen faktörlerin lojistik regresyon ile incelenmesi
Analyzing of the factors affecting student success with logistic regression in the middle school mathematics course in Adana
  1. Tez No: 456505
  2. Yazar: MERYEM FARSAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma ortaokul 7. sınıf matematik dersindeki öğrenci başarısını etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin ne derece etkili olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Adana İli, Ceyhan İlçesi ve Yeşildam Mahallesi olmak üzere üç farklı sosyo-ekonomik özelliğe sahip okullarda öğrenim gören toplam 449 kişiden oluşan örneklem grubu üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan öğrencilerin başarı düzeylerine ilişkin bağımsız değişkenler ise; anne-babanın birliktelik durumu, yaşadıkları evin kira-mülk durumu, öğrencinin kendine ait odasının olması, kardeş sayısı, öğrencinin kalıtsal hastalığı (down sendromu, renk körlüğü, orak hücre anemisi), anne-babanın öğrenim durumu, anne-babanın iş durumu, yaşadığı konum (il-ilçe-mahalle) ve öğrencinin bilgisayara sahip olması durumlarıdır. Araştırma sonucunda; bazı faktörlerin önemli bazı faktörlerin ise önemsiz olduğu bulunmuştur. Bağımsız değişkenlerden anne-babanın birlikteliği, yaşadıkları evin kira-mülk durumu, öğrencinin kendine ait odasının olması, kardeş sayısı, öğrencinin kalıtsal hastalığı ve öğrencinin bilgisayara sahip olması durumları öğrenci başarısını etkilerken (P0,05). Burada öğrenci başarısını etkileyen bağımsız değişkenlerden de başarıya en çok etkisi olan anne-babanın birlikteliği iken, en az etkisi olan ise annenin öğrenim durumudur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the factors affecting student achievement in the 7th grade math class and how effective these factors are. The study was carried out on a sample group consisting of 449 persons, who have being educated at schools having three different socio-economic characteristics in Adana Province, Ceyhan District and Yeşildam Neighborhood in 2015-2016 Education Year. Independent variables related to the success level of the students who are dependent variables of research are; parents' coupling, living rented or own house, having own room of student, the number of sibling, the hereditary illness of the student (down syndrome, color blindness, sickle cell anemia), parents' education status, parents' employment status, location (province, district, neighborhood) and the situation which the student has a computer. As a result of the research; Some factors have been found to be significant, some factors have been found to be insignificant. It has been found that parents' coupling, having own room, the number of sibling, hereditary illness of student, having computer, living rented or own house, affect student success (P0.05). Here, while the most inferential independent variable that affect the success of the student is parents' coupling, the least effective is the education of the mother.