Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine ve deneylerine yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of secondary school students attitudes towards science lessons and laboratory
  1. Tez No: 805876
  2. Yazar: AYYÜCE İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Ortaokul öğrencilerinin eğitim süreleri boyunca aldıkları fen bilimleri dersine ve deneylerine yönelik tutumlarının değerlendirilmesi, Fen bilimleri dersine ve deneylerine yönelik tutumlarının sınıf ve cinsiyet düzeyinde farklılık olup olmadığı”araştırılmasıdır. Araştırmada Uşak ilinde öğrenim gören 474 öğrenci araştırma örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Fen bilimleri dersine ve deneylerine yönelik tutum ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik tutum puanları ile fen bilimleri deneyleri arasındaki ilişki“Spearman Sıra Korelasyonu”ile hesaplanmıştır. Fen bilimleri dersine yönelik tutum puanları ve fen bilimleri deneylerine uygulanan Skewness ve Kurtosis, Kolmagorov-Smirnov testleri sonucunda verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiştir. Bağımlı değişkenlere ait puanların cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğini test etmek için ise parametrik olmayan testlerden olan“Mann Whitney U”testinden yararlanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen sonuçların sınıf düzeylerine göre anlamlı bir fark olup olmadığını görmek adına parametrik olmayan yöntemlerden“Kruskal Wallis”analizi uygulanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde sınıf ve cinsiyet düzeyinde anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır. Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine olan tutumları ve fen deneylerine olan tutumları birbirini etkilemektedir. Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine ve deneylerine yönelik tutumların değerlendirilmesinin amaçlandığı bu araştırmada elde edilen sonuçlar alan yazınına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to“evaluate the attitudes of secondary school students towards the science course and experiments they have taken during their education period, and to investigate whether there is a difference in attitudes towards science course and experiments at class and gender level”. In the study, 474 students studying in Uşak constituted the research sample. As a data collection method,“Attitude scale towards science course and experiments”was applied. The data were analysed using SPSS statistical software. In the study, the relationship between secondary school students' attitude points towards science course and science experiments was calculated by“Spearman Rank Correlation”. The results of Skewness and Kurtosis, Kolmagorov-Smirnov tests applied to attitude scores towards science course and science experiments revealed that the data were not normally distributed. In order to test whether the scores of the depended variables differ by gender,“Mann Whitney U”test, which is one of the nonparametric tests, was used. In order to see whether there is a significant difference in the results obtained from the scales according to the class levels,“Kruskal Wallis”analysis, which is one of the non-parametric methods, was applied. When the results were investigated, it was determined that there was no significant difference at the class and gender level.Secondary school students' attitudes towards science courses and attitudes towards science experiments influence each other. The results of this research, which aims to evaluate the attitudes of secondary school students towards science course and science experiments, provide important contributions to the literature.