8. sınıf matematik dersinde kullanılan ters yüz sınıf uygulamalarına ilişkin öğrenci deneyim ve görüşleri
Student experiences and opinions about the flipped classroom practice used in the 8th grade mathematics course
- Tez No: 653099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU PİŞKİN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada, 8. sınıf matematik dersi öğretim programında“Geometri ve Ölçme”öğrenme alanında yer alan“Üçgenler”ve“Eşlik ve Benzerlik”alt öğrenme alanlarının öğretiminde kullanılan ters yüz sınıf uygulamalarına ilişkin öğrenci deneyim ve görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, eğitim-öğretim ortamında karşılaşılan sorunları en aza indirmek ve eğitimin niteliğini arttırmak adına durum çalışması biçiminde desenlenmiştir. Nitel bir çalışma olan araştırmada; sınıf içinde kullanılan etkinlik ve çalışma kağıtları, araştırmacı gözlemleri, odak grup görüşmeleri ve yarı yapılandırılmış görüşme formları yardımıyla gerçekleştirilen ön görüşme ve son görüşmeler ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Batı Karadeniz Bölgesi'nde araştırmacının görev yaptığı ortaokulda 8. Sınıfta öğrenim gören 26 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma 6 hafta ve toplam 26 ders saati sürmüştür. Ters yüz sınıf uygulamaları kapsamında kazanımlara uygun konu anlatım videoları, çoklu ortam uygulamaları ve çalışma soruları Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ders modülü üzerinden öğrencilere gönderilmiştir. Öğrencilere gönderilen video, uygulama, alıştırma, özet ve konu tarama testilerinin takibi EBA ders modülü raporlar bölümünden sağlanmıştır. Öğrenci deneyimleri incelendiğinde, ters yüz sınıf uygulamaları ile etkinlik ve uygulamalara daha çok vakit ayrıldığı, öğrencilerin matematik dersine yönelik önyargılarının azaldığı, iletişim becerilerinin geliştiği, derse katılımlarının arttığı ve derslerde aktif olarak yer aldıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğrenci görüşleri incelendiğinde ise; öğrencilerin olumsuz görüşlerinin süreç içinde olumlu yönde değiştiği, ters yüz sınıf uygulamaları ile desteklenen öğrenme ortamında ders işlemekten memnun oldukları, eğlenerek matematik dersini öğrendikleri ve diğer derslerde de ters yüz sınıf uygulamalarının kullanılmasını istediklerini ifade etmişlerdir. Genel olarak, öğrenci deneyim ve görüşlerinden elde edilen veriler birbirini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the experiences and opinions of the students about the flipped classroom practices used in the teaching of“Triangles”and“Congruence and Similarity”sub-learning areas in the“Geometry and Measurement”learning area in the 8th grade mathematics curriculum. The research has been designed as a case study in order to minimize the problems encountered in the educational environment and to increase the quality of education. In the research, which is a qualitative study; Data were collected through pre-interviews and post interviews conducted with the help of activity and work papers, researcher observations, focus group interviews and semi-structured interview forms used in the classroom. The study group of the research consists of 26 students studying in the 8th grade in the middle school where the researcher works in the Western Black Sea Region in the spring term of the 2018-2019 academic year. The research took 6 weeks and a total of 26 lesson hours. Within the scope of flipped classroom practices, lecture videos suitable for the outcomes, multimedia applications, study questions were sent to the students through the Education Information Network (EBA) course module. In the analysis of students' experiences were examined, it was found that more time was spent for activities and practices with flipped classroom practices, students' prejudices towards mathematics lesson decreased, their communication skills improved, their participation in the lesson increased, and they were actively involved in the lessons. When the opinions of the students were examined; They stated that the negative opinions of the students changed positively in the process, they were satisfied with teaching in the learning environment supported by the flipped classroom practices, they learned the math lesson with fun, and they wanted to use flipped classroom applications in other lessons. In general, the data obtained from student experiences and opinions support each other.