Rethinking the political economy of contemporary water struggles in Turkey from a comparative perspective: Space, structures and agency
Türkiye'deki su mücadelelerinin siyasi ekonomisini yeniden düşünmek üzerine karşılaştırmalı bir analiz: Mekan, yapılar ve aktörler
  1. Tez No: 456550
  2. Yazar: SİNEM KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu tez ekonomi politiğin günümüz kırsal toplumsal hareketlerindeki rolünü incelemektedir. Türkiye'deki nehir tipi hidroelektrik santral (HES) karşıtı su mücadelelerine odaklanan araştırma, güçlü bir toplumsal mücadeleyi mümkün kılan ya da böyle bir mücadelenin ortaya çıkmasını engelleyen toplumsal ve ekonomik faktörleri araştırmaktadır. Doğu Karadeniz kıyısında ve hinterlandında bulunan dört adet HES'e karşı ortaya çıkan toplumsal reaksiyonun karşılaştırmalı olarak incelenmesi yoluyla yürütülen çalışmada, tarımsal yapı ve dönüşüm sonucu ortaya çıkan toplumsal ve hanehalkı türlerinin HES karşıtı hareketlerin etkinlikleri, mobilizasyon biçimleri ve diskurları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, kırsal mekanların geçirdiği toplumsal ve ekonomik dönüşümün sonucunda ortaya çıkan üretim ve tüketim biçimlerinin kırsal yaşam alanlarını farklı biçimlerde dönüştürdüğü ve bu dönüşümün siyasallaşma ve mobilizasyonu doğrudan etkilediğini göstermektedir. Tez, kırsal-toplumsal hareketlerin analizi için hanehalkının ve tarımsal üretimin ve bunun getirdiği mekansal dönüşümü önceleyen, kırdaki toplumsal farklılaşmayı göz önünde bulunduran bir teorik yaklaşımın gerekliliğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines role of political economy in contemporary agrarian mobilizations. By focusing on recent water struggles in Turkey against the run-of-the-river hydropower plants (SHPs); the research digs into the societal and economic factors that enable or inhibit the emergence of strong mobilizations through a comparison of reactions against SHP projects in four localities of Eastern Black Sea region. The main logic behind the cross comparison is to find out if there is a relationship between the forms of rural livelihoods; mostly defined in terms of production, marketing, place in the general economic system, migration and viability of space; and political mobilization against SHP construction combined with the other possible reasons leading to an unrest and contention. The research revealed that prior transformation of the rural spaces affects the ways, means and discourses of the local struggles. I argue that spatio-economic transformation of the localities that unevenly transform rural settings in terms of production and consumption activities have impact on the patterns, discourses and agency in the contemporary 'rural' mobilizations. Therefore, the dissertation advocates for a need for theorization of contemporary agrarian mobilization from this perspective by putting the emphasis on the livelihood transformations, transformation and viability of space, commercialization of production and differentiation within the peasantry and the agency.