Historical and political encounters with the nonhuman: Habitat II, the crisis of cohabitation, and the wit(h)nessing dogs
İnsan olmayanla tarihsel ve politik karşılaşmalar: Habitat II, ortak yaşamın krize uğraması ve tanıklık eden köpekler
- Tez No: 456549
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, İstanbul'daki sokak köpeklerinin kent içerisindeki belirli bir kriz ve yerinden edilme deneyimi sırasında yapmış oldukları tanıklığa ilişkin bir takım soruları ele alıyor; ve köpekleri tanık olarak düşünmenin yerinden edilme, eşitsizlik, dışlanma ve demokrasi gibi daha geniş sosyal ve siyasal konuları anlamamıza yardımcı olabileceğini savunuyor. Tez, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Konferansı Habitat II'nin hazırlık sürecinde yerel makamların kentin Avrupa yakasında yaşayan sokak köpeklerini zehirleyerek onlardan kurtulmaya karar verdikleri tarihe odaklanıyor. Buradan hareketle tez, Habitat II hazırlıklarının modernist müdahaleleriyle görünür olan ulusal ilerleme ve humanizm söylemini sorunsallaştırıyor. Tez, dönemin politik ve ekolojik tartışmalarına katkıda bulunmuş konferans katılımcıları ve yöneticileriyle yapılan görüşmeler aracılığıyla, köpeklerin zehirlenmesinin organizasyonun akışında ve demokratik işleyişinde bir krize yol açtığını savunuyor. Hazırlıklar sırasında zorla yerinden edilmiş diğer topluluklara, mahallelerinden zorla çıkarılmış trans kadınlara ve Cumartesi Anneleri'nin deneyimlerine yer vererek bu krizin içerisinden başka türlü bir tanıklık etme ve sorumluluk anlatısı kurmayı amaçlıyor. Burada insan olmayanla beraber düşünme, mesken tutma ve tanıklık etmenin imkanlarını göstermeye çalıştım. Tanıklık etmenin sunduğu açıklıktan bakarken, kent alanını ve bu alanda yaşayanları kendi farklılıkları içerisinde, ilişkilerinin çoğulluğunda ve birbirlerine bakıp cevap verme becerileriyle tasvir etmeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
This research addresses a set of questions regarding the agency of dogs, particularly the memory that the stray dogs of Istanbul may have historically performed during a specific episode of crisis and dislocation in the city; and how thinking of dogs as witnesses can help us in understanding wider social and political issues of displacement, inequality, exclusion and democracy. The thesis focuses on the weeks leading up to Habitat II: The Second United Nations Conference on Human Settlements, when the Istanbul local authorities in preparation for the conference decided to get rid of the stray dogs living in the European side of the city by poisoning them. The urge for national progress and the discourse of humanism that are manifested in the modernist interventions of Habitat II preparations are problematized. In the course of this research, I met participants from the conference organization who were involved in the ecological and political discussions surrounding it. I also looked at communities who were pushed out of the city center during the same period, including the Saturday Mothers, and the transgender community. Human histories are always entangled with the histories of nonhumans. I tried to lay out a potentiality to think, recall, remember and wit(h)ness with the nonhuman. I argued that this potentiality for wit(h)nessing did already reverberate in the ways that we cohabit the Earth and dwell in neighborhoods. From this opening, I was able to frame the city space and its habitants differently in their plural relationality, in their ability to care and respond.