Computerized marble quarry design
Bilgisayar ile mermer işletme dizaynı
- Tez No: 45659
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SIDDIK KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu tezde, mermer üretim yöntemi ve buna bağlı olarak uygun makina -ekipman seçimi, iş gücü tespiti ve maliyet analizi yapmak için geliştirilmiş bir expert system programını incelemektedir. Orjinal adı Expert Marble Quarry Design System (EMQDS) olan bu program, mermer ocaklarında verimin arttırılması ve maliyetlerin en aza indirilmesi amacını taşımaktadır. Sistem gerekli bilgileri ve verileri kullanıcıdan aldıktan sonra yüklenen bilgiler doğrultusunda bir karara varmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study reviews the development of an Expert System for selection of proper machinery and equipment and for the assessment of the work force and financial analysis depending on the marble production method selected. The system, known as EMQDS (Expert Marble Quarry Design System) has been designed to increase the productivity and efficiency and to minimize the cost in marble quarries. The system reaches a conclusion on the basis of the knowledge loaded in to the system after gaining the necessary information and from the user.