Biological treatment of saline wastewaters by using halophilic organisms and fed batch operation
Tuz içeren atık sularının tuz tolere eden organizmalarla ve kesikli beslemeli sistem kullanılarak arıtımı
  1. Tez No: 45660
  2. Yazar: ALİ RIZA DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çevre mühendisliği uygulamalarında kullanılan klasik aktif çamur sistemlerinin, konsantre ve toksik içerikli atıksuların arıtılmasında kullanılması sorunlar yaratmaktadır. Bu tür atıksulann arıtılmasında klasik arıtma yöntemlerinin yetersizliği durumunda,yan sürekli ( red-batch ) işletmenin daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Tuz içeren atıksulann arıtılmasında kullanılan aktif çamur üniteleri organizmaların plazmoliz nedeniyle parçalanmaları ve aktivitelerini yitirmeleri sonucu düşük performans göstermektedirler. Aktif çamur kültürüne tuz tolere edebilen organizmalann(örneğin Halobacter halobium ) ilavesi bu ünitelerin arıtma verimini artırabilir. Bu çalışmada,yan sürekli işletilen bir havalandırma tankı kullanıldı. Orta seviyede KOi içeren sentetik atıksu, değişik tuz konsantrasyonlarında %1,%2,%3,%4,%5 ve değişik türde organizmalarla (Zooglea ramigera,Halobacter halobium+aktif çamur,aktif çamur) kesikli besleme ile arıtılarak sistemin arıtma performansı incelendi. KOİ giderim verim ve hızının tuz derişimi ve organizma türleri ile değişimi incelendi.Deneysel sonuçlar bir matematiksel model ile ifade edilerek kinetik sabitler bulundu. Kullanılan kesildi beslemeli işletme türünün ve tuz tolere edebilen organizmaların kullanımının arıtma verimini ve hızım arttırıcı etkileri gözlendi. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Utilization of conventional activated sludge systems for biological treatment of high strength or toxic wastewaters is not commonly encountered because of operational difficulties and low treatment efficiencies. More efficient treatment of aforementioned wastewaters can be achieved by using an aeration tank operated in fed-batch mode. Classical activated sludge systems used for biological treatment of saline wastewaters result in low COD removal performances because of plasmolysis of organisms. In order to overcome this problem salt tolerant organisms (such as Halobacter halobium) may be included in activated sludge culture. Medium strength synthetic saline wastewater containing different concentrations of salt (%1- %5) were treated in an aeration tank operating in fed-batch mode by using different types of microbial flora.Effects of salt concentration and the type of microbial flora on the rate and extent of COD removal were investigated. Experimental results were correlated with a mathematical model and kinetic constants were determined. Favorable effects of fed-batch operation and utilization of salt tolerant organisms were observed. II