Torsional design of multi storey structures
Çok katlı yapıların burulmalı dizaynı
  1. Tez No: 45658
  2. Yazar: OSMAN OKAN DUYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIRIM ERTUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans çalışmasında deprem yükleri altında çok katlı yapıların öteleme ve burulma reaksiyonlarını analiz eden bir metot geliştirilmiştir. Geliştirilen bu metot, aslında Vlasov'un burulma teorisindeki burulma fonksiyonu ile basit kirişlerin çökmesi teorisi arasında büyüklükleri üzerinden kurulan bir analojiye dayanmaktadır. Bu metot kat döşemeleri kendi düzlemleri içinde sonsuz rijit olan ancak bu düzlem dışında rijitlikleri olmayan ve taşıyıcı elemanların ortogonal oldukları sistemlere uygulanabilir. Bu çalışma kitapçıkta sunulduğu şekilde altı bölüm ve ekler kısımlarından oluşmaktadır. İlk bölümde konu tanıtılmış ve önceki çalışmalardan özet şekilde bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise kabuller hesap şeması ve referans sistemi açıklanmıştır. Üçüncü bölüm çalışmanın dayandığı ana nokta olan analojiye ayrılmıştır, burada analojinin esasları ve dönme merkezi gibi kavramlar detaylı olarak anlatılmıştır. Dördüncü bölüm bağıntıları ve formülleri kapsamaktadır. Hesap akışına uygun olarak önce öteleme hesapları daha sonra burulma hesapları anlatılmıştır. Beşinci bölümde, geliştirilen metot için BASIC dilinde yazılan bir programla nümerik bir örnek çözülmüş aynı örnek SAP90 ile çözülerek elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Son olarak, yorumlar altıncı bölümde sunulmuştur. Ekler de ise bilgisayar programının listesi, beşinci bölümde çözülen örneğin çıktı dosyaları ve SAP90 çıktı dosyalan sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This dissertation work presents an improved method to study torsional and translationa! response of systems subjected to lateral earthquake loadings. Improved method is based on an analogy between the magnitudes of torsional equation in Vlasov theory and simple beams deflection theory. The techniques apply to shear wall combined frame buildings whose floor slabs are infinitely rigid in their own plane, but infinitely flexible ift all other planes. Additionally, load carrying members should be orthogonal in plan. This thesis has been presented in a text as arranged in six chapters and appendixes. In the first chapter, topic is presented and previous studies related with the topic are briefly told. In the second chapter, assumptions, calculation schedule and reference system has been told. The third chapter is denoted to analogy which is the main point of the improved study, analogy and related concepts like wise rotation center is detaily told in this chapter. The fourth chapter covers the calculation formulations and their relations. According to analyze procedure of improved method, first, translational calculations are told, then torsional calculations and their functions are obtained. In the fifth chapter, a numeric sample has solved by computer program which is coded in BASIC language for improved method and the SAP90 and results are compared. Finally, comments are presented in chapter six. In the appendixes, list of computer program, out put files of computer program, and out put file of SAP90 are presented.