Investigation of thermoluminescence characteristics of marbles
Mermerlerin termoluminesans karakteristiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 382636
  2. Yazar: CEMİL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA GÜLER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dozimetrik bir malzemenin termoluminesans özellikleri, temelde malzemenin doz hassasiyetine, enerji cevabına ve termoluminesans ışıldama eğrilerini oluşturan tuzak parametresi değerlerine bağlıdır. Güvenilir bir dozimetrik çalışma için bu tuzak parametrelerinin, kinetik derecesi b, aktivasyon enerjisi Ea ve frekans faktörü s'in belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada değişken doz, farklı ısıtma hızları, tepe şekli ve bilgisayarlı ışıma eğrisi ayrıştırma yöntemleri kullanılarak Mermerlerin (beyaz ve pembe) tuzak parametre değerleri hesaplanmıştır. Analiz sonuçları Mermerlerin (beyaz ve pembe) sırasıyla 140°C'de birinci dereceden 0.56 eV ve 145 °C'de birinci dereceden 0.55 eV enerjiye sahip bir ışıldama tepesine sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The dosimetric characteristics of any TL material mainly depend on the sensitivity, energy response and the kinetic parameters quantitatively describing the trapping emitting centers responsible for the TL emission. Thus, a reliable dosimetric study of a thermoluminescent material should be based on a good knowledge of its kinetic parameters. Evaluation of kinetic parameters, i.e. the activation energy Ea of the traps involved in the TL emission, the kinetic order b, and the frequency factor s, associated with the glow peaks. In the given study, the additive dose (AD), variable heating rate (VHR), peak shape (PS) and computerized glow deconvolution (CGCD) methods were used to determine the kinetic parameters glow peaks of Marble(white and pink). The results of the analysis show that Marbles (white and pink) have a first order glow peak of Ea =0.56 eV at 140°C and Ea =0.55 eV at 145°C, respectively.