Biological treatment of saline wastewater by using halophilic organisms in an aerated percolator (immersad filter) and ratating biological contractor (RBC) units
- Tez No: 50141
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET KARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özellikle deniz kıyısındaki evsel ve endüstriyel aüksular tuz içerdikleri için (%o 5 - %o 35), arıtma tesislerinin verimleri düşük olmaktadır. Bunun nedeni yüksek tuz konsantrasyonlarında biyolojik arıtma ünitelerindeki organizmaların plazmoliz nedeniyle parçalanmaları ya da aktivitelerini kaybetmeleridir. Atıksulardan tuzun ters osmoz ya da iyon değiştiriciler ile giderimi, işletme ve yatırım maliyetlerini artırdığından pratikte uygulanamamaktadır. Oysa bazı tuz tolere edebilen organizmalar (Halobacterium Halobium ya da Dunaliella Salına) yüksek tuz konsantrasyonlarında (% 1 - % 10 NaCl) ortamdan karbon ve azot bileşiklerini giderip büyüyebilmektedir. Bu organizmaların tuz içeren atıksuların biyolojik arıtımında kullanımı, arıtma verimini arttırma potansiyeline sahiptir. Ancak bu konuda literatürde kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu projenin amacı tuz içeren atıksuların arıtımında halophilic bir bakteri olan Halobacterium halobium'u kullanarak arıtma verimini yükseltmek ve sistemin davranışını bilimsel yöntemlerle incelemektir. Sentetik atıksular sürekli çalışan bir havalandırmalı percolator ünitesi ve dönen biyodisk ünitelerinde Halobacter halobium içeren karma kültürlerle değişik tuz konsantrasyonlarında arıtılarak sistemin kinetik analizi yapıldı ve kinetik sabitleri saptandı. Sistemin performansı üzerine önemli değişkenlerin etkileri incelendi. Sistemin davranışını belirleyen bir matematiksel model geliştirilerek veriler değerlendirildi ve model parametreleri tayin edildi. Bu çalışmalar tuz içeren atıksuların biyolojik arıtımına yeni teknolojik yaklaşımlar getirmiş, ve bu tür sistemlerin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficiency of wastewater treatment operations near seashore areas is usually low because of high salt content of industrial and domestic wastewater in those areas (%o 5 - %o 35). The reason for this is loss of activity of organisms in biological wastewater treatment operations due to plasmolysis of cells. Removal of salts from wastewater before treatment by reverse osmosis or ion exchange requires high capital and operating costs and is not practical. However, some halophilic organisms (e.q. Halobacter halobium or Dunaliella salina) can grow and remove carbon and nitrogen compounds from wastewater under saline conditions (°ol-%10 NaCI). Utilization of these organisms for biological treatment of saline wastewaters has a great potential of improving the treatment efficiency. However, there are no extensive studies on this subject in literature. Major objective of this study is to improve the treatment efficiency of saline wastewaters by using the halophilic organisms Halobacterium halobium in a percolator and in a RBC unit and to investigate the system's behavior. Synthetic wastewaters with different salt concentrations were treated in a continuous aerated submerged filter (PERCOLATOR) and rotating biodisc unit (RBC) by using a mixed culture of organisms containing H.halobium. Kinetic analysis of this system was accomplished. Variation of system performance with major process variables was investigated. A mathematical model describing the system behavior was developed and the model parameters was determined by using the experimental data. These studies provided new technological approaches for biological treatment of saline wastewaters and also contributed to the understanding of behavior of such systems.