Mathematical model selection for RBC systems treating saline wastewaters
Biyodisklerde tuzlu atıksu arıtımı için matematiksel model seçimi
- Tez No: 77371
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Tuzlu atıksuların biyolojik arıtımı klasik atıksu arıtma yöntemlerinden önemli farklılıklar gösterir. Atıksuda bulunan tuz mikroorganizmaların plazmoliz nedeni ile parçalanarak aktivitelerini kaybetmesine ve dolayısı ile arıtma veriminin düşmesine neden olur. Ancak bu tür atıksular, aktif çamur kültürü ile birlikte Halobacter halobium gibi tuz tolere edebilen mikroorganizmaların kullanılması ile yüksek arıtma verimi ile arıtılabilmektedir (Uygur, A. 1996; Dinçer A.R. 1997). RBC kullanılarak biyolojik arıtımı yapılan tuzlu atıksular için kullanılacak tasarım eşitlikleri; tuz inhibisyon etkisi, difüzyon sınırlaması, sıvı fazın havalandırılması ve KOI yüklemesi göz önünde bulundurularak hazırlanmış matematiksel modeller ve dikkatli analiz gerektirir. Tez kapsamında daha önce, sentetik atıksu kullanılarak yapılmış deneysel çalışmalara uygun çeşitli matematiksel modeller geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Literatürdeki modeller tuzsuz su ile yapılan deneysel veriler için uygulanmış ve Pike Modeli ve polinom yaklaşımı en uygun modeller olarak bulunmuştur. Sıvı fazın havalandırıldığı deney verileri mekanistik RBC modellerine uygulanmış ve sistem parametreleri çıkarılmıştır. Tez kapsamında ayrıca tuz inhibisyonu ve biofilm içindeki difüzyon sınırlaması bulunarak uygun modeller geliştirilmiştir. Son olarak, önemli işletme parametrelerini içeren ve sistem performansını tanımlayan bir polinom geliştirilmiştir.Geliştirilen bu polinom yaklaşımına göre sistemin A/Q oranı, tuz derişimi ve giriş suyu KOI derişimine karşı duyarlılığını belirlemek üzere duyarlılık analizi yapılmıştır. Geliştirilen matematiksel modeller, RBC tasarımında tuzlu atıksuların değişik işletme koşullarında arıtılması durumunda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Biological treatment of saline wastewater differs significantly from conventional wastewater treatment processes. Presence of salt cause plasmolysis of cells resulting in low treatment efficiencies. Inclusion of salt-tolerant (halophilic) organisims such as Halobacter halobium into activated sludge culture results in better treatment efficiencies (Uygur, A. 1996, Dinçer A.R. 1997). Design equations for biological treatment of saline wastewater in an RBC unit require careful analysis and mathematical modelling for salt inhibition, diffusion limitations, liquid phase aeration and COD loading. Various mathematical models were developed and tested for different operating conditions of an RBC unit treating synthetic saline wastewater. Existing models were tested for salt-free wastewater treatment in an RBC. Pike's model and the polynomial approach was found to be the most suitable ones. Contribution of liquid phase aeration was incorparated into a mechanistic RBC model and the system parameters were determined by using the experimental data. Salt inhibition effects and diffusion limitations within the biofilm were also evaluated by suitable models. Finally, a polynomial expression was developed to describe the system performance as a function of major design parameters and constants were determined by using the experimental data.Sensitivity analysis based on the polynomial expression indicated sensitivity of the system performance to parameters such as A/Q ratio, COD loading rate and salt concentration. Developed mathematical models can be used for the design of RBC units treating saline wastewater under different operating conditions.