Yemen within the framework of failed state theory
Başarısız devlet teorisi çerçevesinde Yemen
  1. Tez No: 456704
  2. Yazar: ELİF ÇAMYARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TUĞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Soğuk Savaşın sona ermesiyle birlikte ortaya atılan 'başarısız devlet' teorisi günümüzde iç savaş, politik huzursuzluk, insani ve sosyal krizler yaşayan ve uluslararası güvenlik için tehdit oluşturduğu belirtilen pek çok ülkeyi nitelemek için kullanılmaktadır. Yemen'de bu ülkelerden birisidir. Özellikle uluslararası medyada Yemen sıklıkla başarısız devlet olarak nitelendirilmektedir. Bu çalışma başarısız devlet teorisine katkıda bulunan görüşlere odaklanarak, Yemen ile ilgili devlet başarısızlığı söylemlerini eleştirisel olarak analiz etmeyi amaçlar. Yemen'in başarısız devlet teorisi çerçevesinde değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini kavrayabilmek için 1990 yılında gerçekleşen birleşme süreci ve demokratikleşme çabaları temel alınarak Yemen'in devlet yapısı ve tarihsel olaylar ele alınmıştır. Bu çalışma, teorik tartışmaların pratikle mukayese edilebilmesi için, başarısız devlet söylemleri ve eleştirilerle beraber 1990 yılından günümüze değin Yemen'in deneyimlediği sosyal ve politik olaylarla ilgili makale, kitap ve gazetelerden görüş ve haberleri içermektedir. Bu nedenle araştırmada temel yöntem olarak kaynak – belge tarama ve buna bağlı olarak içerik yorumlama yöntemi kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, tezin genel kaygısı şunları gösterebilmektir; başarısız devlet söylemlerinin batı tarzı modern devlet yaklaşımına sahip olduğu ve dünya üzerindeki pek çok ülkenin devlet yapısını analiz etmekte yetersiz kaldığını gösterebilmek, demokratikleşme sürecinin bölgesel olarak bölünmüş Yemen de sancılı yaşanabileceği ve ters yönde etkiye sahip olabileceğini nedenleriyle açıklamaya çalışmak ve bu sebeple Yemen'in belli gerçekler ışığında sınıflandırılmaması gerektiğini ve devlet oluşum sürecinin iyi analiz edilmesi gerektiğini vurgulamaktır. Belirtilmesi gereken bir diğer önemli nokta Başarısız devlet teorileri Yemen ve diğer sözde başarısız devletleri uluslararası güvenliğe karşı birer tehdit olarak görmektedir ve bu sebeple bu ülkeleri uluslararası müdahalelere açık hale getirmektedir. Bu sebeple bir ülkenin devlet oluşumu ve tarihsel süreçleri analiz edilmeden kesin hükümlere varılmamalıdır. Aksi halde başarısız devlet teorisi temel alınarak gerçekleşen her türlü müdahale insanlık krizlerine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The 'failed state' theory, which was introduced with the end of the Cold War, is used to describe many countries that are experiencing civil war, political unrest, humanitarian and social crises and seen as a threat to international security. Yemen is one of these countries. Particularly, in the international media, Yemen is often described as a failed state. The study aims to critically analyze the discourse of failed state on Yemen, focusing on the views that contribute to failed state theory. To understand whether Yemen could be evaluated within the framework of failed state theory, the state structure of Yemen and historical events after unification were discussed. To compare the theoretical discussions with practice, this study contains failed state discourses and criticism along with views and news from articles, books, and newspapers about the social and political events that Yemen has experienced since unification. For this reason, source and survey research and content interpretation method have been used as the primary method in the research. Besides, the general concern of the thesis demonstrated that the failed state discourses have a western-style modern state approach and insufficient analyzing the state structure of many countries around the world, the process of democratization can be experienced violently in regionally divided Yemen and could result in reverse effect. Therefore to emphasize that Yemen should not be classified in the light of obvious facts and the process of state formation should be well analyzed. Another important point to be noted, failed state theories regard Yemen and other so-called failed states as a threat to foreign security and thus make these countries vulnerable to international interventions. For this reason, certain provisions should not be done without analyzing the state formation and historical processes of a country. In any event, any response based on failed state theory will contribute to humanitarian crises.