The presence of the monday effect on return and volatility of BİST 100 index
Pazartesi etkisinin BİST 100 getirisi ve değişkenliği üzerindeki varlığı
- Tez No: 456705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, 5 Ocak 2009 ve 13 Ekim 2016 arasında Pazartesi etkisinin BİST 100 getirisi ve değişkenliği üzerindeki varlığını inceler. Günlük endeks serisi (BİST-100 endeksi), hisse senedi getirisini hesaplamak ve basit regresyon uygulamak için Ocak 2009'dan Ekim 2016'ya kadar kullanılıyor. Ayrıca, tahminin etkinliğini arttırmak için (residuals)'lardaki kalıntı seri korelasyon ve farklı yayılım (heteroskedastisite) dikkate alınarak GARCH ve EGARCH modelleri geliştirildi. Sonuçlar, Pazartesi gününün değişkenlik (risk) üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ama getiri üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığını gösteriyor. Ayrıca, Borsa İstanbul getirileri açısından etkin sermaye piyasasıdır. Bir başka sonuç, EGARCH modelinin ortaya koyduğu yani açıkladığı kaldıraç etkisinin varlığıdır. Negatif şokların, pozitif şoklara göre daha yüksek değişkenliğe (riske) neden olduğu anlamına gelir. Bu çalışma Borsa İstanbul'un değişkenlik üzerinde önemli bir Pazartesi etkisine sahip olduğu ancak beklenen getiri üzerinde herhangi bir Pazartesi etkisine sahip olmadığı sonucuna varıyor.
Özet (Çeviri)
This study examines the presence of the Monday effect on return and volatility of the BIST-100, for the period between January 5, 2009 to October 13, 2016 in Turkey. Daily series of the market index (BIST-100 Index) is used to compute the stock return and estimate simple regression from January 2009 to October 2016. Moreover, GARCH and EGARCH models were developed to increase the efficiency of the estimation to take into account the serial correlation and heteroskedasticity in the residuals. The results show that Monday has a positive effect on volatility. However, it has no effect on returns. Also, Borsa Istanbul is efficient equity market in terms of returns. Another result is presence of leverage effect, revealed by EGARCH model. It means negative shocks cause higher volatility than positive shocks. The study concludes that the Borsa Istanbul has a significant Monday effect on volatility but not on the expected returns.