Bulut temelli adli bilişim
Cloud forensics
  1. Tez No: 456712
  2. Yazar: YASİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bulut bilişim, sunduğu olanaklarla bilgi teknolojileri alanında önemli bir noktaya gelmiş ve son yıllarda bulut bilişime olan yönelim hızlı bir artış göstermiştir.Sunduğu imkanların yanında bir takım riskleri de beraberinde getiriyor olması bulut ortamına aktarılan verilerin güvenliği konusundaki kaygıları artırmaktadır. Ayrıca bulut bilişim, yapısal özellikllirini çıkar amaçlı kullanmaya yönelen suçluların da hedefi haline gelmiştir.Bunun sonucu olarak bulut üzerinde işlenen bilişim suçları yaygınlaşmakta ve bulut üzerinde yapılan adli soruşturmaların önemi artmaktadır.Bulut üzerinde delil elde etme önemli hale gelmekte ve dijital adli bilişim bulut bilşimi de kapsayacak şekilde yeniden biçimlenmekedir.
Özet (Çeviri)
Cloud computing in the field of possibilities offered by information technology have come to an important point and orientation to the cloud in recent years have shown a dramatic increase.A number of risks are also increasing concerns about the security of data transmitted to the cloud environment that brings besides the facilities offered. In addition, cloud computing has become the target of criminals tend to use for the removal of the structural features.Processed in the cloud as result of this cyber crime is widespread, and the importance of forensics investigation carried out on the cloud increases.Becomes important to obtain evidence through the cloud and cloud digital forensics is reshaped to include informations.