Looking into Sykes-Picot order: Intra-regional dynamics in the making of modern Middle Eastern borders
Sykes-Picot düzenine bakmak: Modern Ortadoğu sınırlarının oluşumunda bölgeler arası dinamikler
- Tez No: 456722
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sykes-Picot metaforu gün geçtikçe Ortadoğu'nun yüzleşmek zorunda kaldığı tüm jeopolitik açmaz ile sıkı bir şekilde ilişkilendirilir hale gelmiştir. Buna ilaveten Ortadoğu'nun yerleşik toprak nizamına yöneltilen meydan okumalar Suriye iç savaşının karmaşık yapısı ile de birleşince Sykes-Picot anlatımı tekrar Ortadoğu düzeninin geleceği ile ilgili yapılan akademik ve popüler tartışmaların merkezine oturmuştur. Ancak her ne kadar yeni oluşan literatür yerel, bölgesel ve uluslararası faktörlerin etkileşimindeki tarihsel sürekliliği ortaya koymaya çalışsa da, bunlar ne bu farklı faktörler arasındaki etkileşime dair derinlemesine bir yorum ortaya koyabilmiş ne de tam anlamıyla analitik olarak yeni bir değerlendirme üretebilmiştir. Literatürdeki bu boşluktan yola çıkarak bu çalışma, şu temel araştırma sorularına cevap aramaya çalışmaktadır: Yerel, bölgesel ve uluslararası faktörlerin etkileşimi Sykes-Picot toprak düzeninin oluşumuna nasıl bir alt yapı sağlamıştır? Sınır türleri nelerdir ve bu sınır türleri analitik bir araç olarak kullanılmak üzere nasıl kategorize edilebilir? Sykes-Picot düzenlemelerinden önce bölgedeki idari yapılar ve ayrışmalar nasıldı ve bu yapılar ve ayrışmalar hangi sınır türlerine karşılık geliyordu? Sınır çalışmalarının mevcut teorik varsayımları üzerine bina edilen bu çalışma, modern Ortadoğu sınırlarının oluşum sürecinde yerel, bölgesel ve uluslararası faktörlerin etkileşimine üç aşamalı sınır tipolojisini uygulamaya çalışmaktadır. Ortadoğu sınırlarının oluşumunda Sykes-Picot'nun yalnızca bir boyutu teşkil ettiğini iddia eden bu çalışma, Osmanlı iç toprak idaresi sistemi ile coğrafyada daha sonra gerçekleşen Ortadoğu sınırları ile ilgili bölgesel ve uluslararası gelişmeler arasında tarihi bir bağ olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Sykes-Picot metaphor has incrementally become firmly associated with almost all the geopolitical predicaments the Middle Eastern states had to face. Added to this, increasing challenges to the established territorial order of the Middle Eastern countries combined with the complicated structure of the Syrian civil war have once again centered the Sykes-Picot narrative on the academic and popular discussions about the future of the Middle Eastern order. However, despite a recently emerged trend attempting to unclose the historical continuity of the interplay between local, regional and international factors, they neither provide deeper insights about the historical interplay between different factors nor bring new analytical assessments. Departing from this lacuna in the literature, this study attempts to find answers to the following main research questions: How did the interplay of the array of domestic, regional, and international factors laid the groundwork for the formation of the Sykes-Picot territorial order? What are the types of borders and how can they be theoretically categorized for being used as an analytical tool? How was the administrative structure and divisions of the regions before the Sykes-Picot agreement and to which border categorizations do these structures correspond? Drawing largely on the existing theoretical assumptions of border studies, this study attempts to apply a three-tracked typology of borders (fronties, boundaries, borders) to the historical interplay between local, regional and international factors during the process of the formation of modern Middle Eastern borders. Arguing that the Sykes-Picot agreement constitutes only one of the aspects of the Middle Eastern border formation, this study concludes that there is a historical linkage between the evolution of the Ottoman domestic territorial administrative system with the adjustments of the subsequent regional and international developments regarding the formation of the Middle Eastern borders.