Tennis perception, tennis sponsorships in Turkey and the role of TEB BNP Paribas in tennis sponsorship
Türkiye'de tenis algısı, tenis sponsorlukları ve TEB BNP Paribas'nın tenis sponsorluğundaki rolü
- Tez No: 456721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye'de futbol ve basketbol gibi bazı spor dalları uzun yıllardır büyük kitleler tarafından yakından takip edilse de tenis sporunun aynı seviyeye gelebilmesi için daha kat etmesi gereken yolları bulunmaktadır. Öte yandan 2000'lerin başından bu yana tenisin kat ettiği yol ve çıkardığı başarılı sporcular, bu spora olan ilgiyi ve tenisin popüleritesini günden güne artırmaktadır. Tenisi diğer birçok spordan ayıran en önemli özelliklerinden biri bireysel bir spor olmasıdır. Yeterli kulüpleşmenin olmaması ve genç oyunculara verilen desteklerin yetersiz olması nedeniyle kendisine yatırım ve destek bulamayan birçok oyuncu, maliyetlerin tamamını ya da çoğunu kendisi karşılamaktadır. Bir oyuncu profesyonel seviyeye gelebilmek ya da seviyesini geliştirebilmek için tenis ayakkabısı, tenis raketi, tenis kıyafetleri gibi profesyonel tenis ekipmanlarına düzenli olarak bütçe ayırmak, saha kiralayarak bir antrenör eşliğinde düzenli antrenman yapmak, birçok ulusal ve uluslararası maça katılmak durumundadır. İşte tüm bu nedenlerle sporcular için sponsorluk destekleri, pek çok spor dalında olduğundan çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Fakat Türkiye'de tenise verilen destekler hala istenen seviyelere ulaşmamıştır. Oyuncuların bireysel sponsorluklardan faydalanabilmeleri için birçok marka, genç sporcuların başarılı bir raket haline gelip isim yapmasını beklemektedir. Bu durum da tenisin gelişimine çokça etki etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de tenise genel bakış açısını incelerken profesyonel oyuncuların sponsordan beklentilerini anlamak ve global stratejisinin bir parçası olarak tenisin önde gelen sponsorları arasında yer alan ve Türkiye'deki çeşitli turnuvaların sponsorluğunu üstlenen TEB BNP Paribas'nın, bu beklentileri ne düzeyde karşıladığını ve bu sponsorluğun gelişim noktalarını ortaya koymaktır. Bu araştırma esnasında profesyonel oyuncular, lisansı olmayan amatör oyuncular ve tenis oynamayıp tenisi takip eden sekiz farklı katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve her bir araştırma sorusuna verilen cevap ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Sonuç olarak, tenise verilen destek ve ilginin son yıllarda artmasına rağmen hala istenen düzeyde olmadığı, uluslararası platformlarda başarılı tenis oyuncularının ortaya çıkabilmesi için bireysel olarak destek almalarının büyük önemi anlaşılmıştır. TEB BNP Paribas'nın turnuvalara sağladığı katkıların öneminin tartışmasız çok büyük olduğu görülmüş, ancak bireysel sponsorluklara da yönelmelerinin tenisin gelişimine daha da büyük artılar sağlayacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although such sport branches as football and basketball have been followed closely by large masses for years in Turkey, tennis has still some way to go in order to reach the same level. Having said that, it is also an undeniable fact that thanks to the level tennis has reached since the beginning of 2000s and the successfull tennis players, the interest in and the popularity of this sport has been increasing day by day. One of the most basic features that distinguishes tennis from many other sport branches is its individual nature. Because of insufficient numbers of tennis clubs and inadequate amount of support given to young tennis players, many players who cannot find any opportunity for any kind of investment and support for their development has to bear all or most of their expenses themselves. In order to reach to professional level or somehow improve himself, a tennis player needs to allocate a considerable amount of budget periodically for such professional tennis equipments as tennis shoes, racquets, and tennis wear. He also is supposed to pay for reserving a tennis court in order to exercise regularly under the supervision of a trainer and to participate in many national and global tennis tournaments. This is why for players, sponsorships are of greater importance than it is for some other sport branches. However, the support given to tennis has yet not reached to the desired level in Turkey. There are quite a many brands waiting for young athletes to become successful tennis players and make a name in order to support these players individually. This situaiton influence the development of tennis to a great extent. The aim of this paper is to review the general perspective for tennis in Turkey and to understand the expectations of professional tennis players from sponsors. Being among the main sponsors for tennis, TEB BNP Paribas has been sponsoring for many tournaments in Turkey in parallel to its global strategies. The sponsorship by TEB BNP Paribas is also covered and analyzed to see to which extent it meets the expectations and to put forward the areas of development for the sponsorship by TEB BNP Paribas. The research is undertaken as in-depth interviews with eight participants who are composed of professional tennis players, non-professional players without any license and those not playing but following tennis. Each and every single answer to all research questions is analyzed in detail. In conclusion, it is shown that in spite of the increase in the interest in and support given to tennis, it still has some way to go in order to reach to the desired levels and it is very important for tennis players to be supported individually in order to be successful in international platforms. The support given by TEB BNP Paribas is well appreciated without any question but it is also put forward that if TEB BNP Paribas allocates some of its sources also to supporting players individually, the Group will make greater contributions to the development of tennis.