Recovery of zinc from electric arc furnace dusts
Elektrik ark fırınları tozundan çinko'nun kazanılması
  1. Tez No: 45674
  2. Yazar: AYHAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MORDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
III ÖZET Bu tez çalışması, Elektrik Arc Fırınlarının baca tozlarındaki çinkonun ve kurşunun küçük bir tesiste kazanılabilmesi için kostik liç ve elektroliz yönteminin teknik fizibilite çalışması olarak hazırlanmıştır. Çinkoca zengin Çukurova Demir Çelik Elektrik Arc Fırınlan baca tozlarının geri kazanılması araşünlmıştır.Toz numunelerinin % 23 Zn, %30 Fe, ve % 6 Pb içerdiği saptanmıştır. X -Ray Difractrometre ile tozların ZnFe204, Fe203, ZnO ve az miktarda PbO 'dan oluştuğu belirlenmiştir. Tozların küresel ve % 70 ' inin 10 mikronun altında olduğu saptanmıştır. Çinkonun kazanımı için kostik liç ve elektroliz yönteminin etkin bir yöntem olduğu görülmüştür. Bu prosesle, yanlızca EAF tozundaki çinko değil büyük oranda kurşunda çözeltilebilmekte böylece çevreye orjinal tozdandaha az zararlı artık verilmektedir.Buradaki kurşunda değerli bir yan ürün olarak kazanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This thesis presents a preliminary assessment of the technical feasibility of a caustic leach - electrowinning process for the recovery of zinc and lead from electric arc furnace dust at a mini steel plant. The treatment and recycling of high - zinc electric arc furnace dust from Çukurova Demir Çelik were investigated. The dust sample contained about 23 % Zn, 30 % Fe and 6 % Pb. X - Ray diffractometry showed that the main components were ZnFe204, Fe203, ZnO and a low content PbO. Individual particles were generally spherical and 70 % of dust was less than 10 microns.An effective hydrometllurgical approach proved to be by caustic leaching and electrowinning to recovery of zinc. The process removes not only zinc but also the great majority of the lead in the dust so rendering the process residue less hazardous to the environment than the original flue dust. The lead can be recovered as a valuable by - product.