İzmir Körfezindeki fitoplanktonun pigment maddeleri ve partikül organik karbon ilişkilerine bağlı olarak aylık kantitatif değişimleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45675
  2. Yazar: GÜLNUR METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN CİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
72 ÖZET Bu çalışmada, İzmir Körfezi' ndeki kantitatif fitoplankton dağılımlan, pigment maddeleri (klorofil a ve feopigment) ve partikül organik karbon arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca, bu değişkenlerin ortam faktörleri ve özellikle besleyici elementler ile olan etkileşimleri araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda özellikle iç körfezde fitoplankton patlamalarına bağlı olarak besin tuzu değerlerinin düşük ve klorofil a, feopigment, partikül organik karbon değerlerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. İç körfezde klorofil a' nın 178.75 mg/m3' lük maksimum değeri tespit edilirken partikül organik karbon ve feopigmentin 6201.52 mg/m3 ve 46.82 mg/m3 gibi yüksek değerlerde olduğu bulunmuştur. Bu dönemde Skeleîonema costatum, Eugîena viridis, Eutreptia sp., Prorocenîrum micans, P. tries tinum, Protoperidinium minutum türlerinin yaygın olduğu görülmektedir. İç körfezde daha çok red-tide'a yol açan tek tür baskınlıkları görülmüştür. Dış körfeze doğru Rhizosolenia spp. ile D actyliosolen mediterraneus, Guinardia flaccida gibi türlerin dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Partikül organik karbon ve klorofil a arasındaki ilişki regresyonel olarak incelenmiş ve genel olarak kuvvetli bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Regresyon eşitliğinden POC:Chl a oranlan hesaplanmış ve körfezde genelde beklenen değerler bulunmuştur. İç körfezde POC:Chl a oram 7-1103, orta körfezde 25- 385 ve dış körfezde 256-740 değerleri arasında dağılım göstermiştir. POC:Chl a oranlan üzerinde her iki parametrenin yanısıra askı yük, fitoplankton detritus sıcaklık değişimlerinin de etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY In this study, It has been examined the relationship among quantitative phytoplankton distributions, pigment substances ( Chl-a, Pheopigment) and particulate organic carbon.Furthermore, It has been investigated their interactions of these variables between environmental factors and especially with nutrients. In the result of the study, It has been determined that the nutrient values were low while Chl-a, pheopigment and particulate organic carbon were high depend on algal bloom in inner bay. It has been found that particulate organic carbon and pheopigment were in high values such as 6201.52 mg/m3 and 46.82 mg/3 while the maximum value of chl-a was determined as 178.75 mg/m3 in the inner bay. It was observed that the species such as Skeletonema costatum, Euglena viridis, Eutreptia sp., Prorocentrum micans, P. triestinum, Protoperidinium mirmtum were widespread in this period. There are monospecies dominations which caused red-tide in inner bay. But, the species such as Rhizosolenia spp., Dactyliosoien mediterraneus, Guinardla flaccida were determined towards to outer bay. The relationship between particulate organic carbon and chl-a was examined as regressional and it was found significant. The rates of POC/Chl-a were calculated from regression equation and the expected values were found in major part of the bay. The rates of POC/Chl-a were w led in 7-1 105 in inner bay, 25-385 in middle bay and 256-740 in outer bay. The variations of the parameters such as suspended matter, phytoplankton, detritus, temperature also affected on the rates of POC/Chl-a