Relationships between internalized stigma, hopelessness and self-esteem and their sociodemographic and clinical characteristics in a group of patients with severe mental illness
Bir grup ağır ruhsal hastalığı olan bireyde içselleştirilmiş damgalanma, umutsuzluk ve benlik saygısı arasındaki ilişkiler ile sosyodemografik ve klinik özelliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 456744
  2. Yazar: OĞUZ BURAK İSMANUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KÜEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ağır ruhsal hastalığı olan bireyler hastalığın semptomlarına ek olarak ciddi bir damgalanma yüküyle karşı karşıyadırlar. İçselleştirilmiş damgalanma hastaların benlik saygısı ve iyileşmeye dair umutlarının (tedavi arayışı) azalmasına sebep olan en önemli etkenlerden biridir. Bu araştırmanın temel amacı ruhsal hastalığı olan bireylerde içselleştirilmiş damgalanmayı yordayan sosyodemografik, psikososyal ve klinik etkenleri belirlemektir. İkinci olarak söz konusu hastalarda içsellşetirilmiş damgalanma, benlik saygısı ve umutsuzluk arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ve Bursa illerinde ayaktan tedavi gören 117 psikotik (N=69) ve bipolar bozukluk (N=48) tanısı almış hastadan oluşmaktadır. Katılımcılara bu araştırma için hazırlanmış olan sosyodemografik ve klinik bilgi anketinin yanısıra, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirlmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) Türkçe formları uygulanmıştır. İçselleştirlmiş damgalanmayı yordayan sosyodemografik ve klinik etkenleri incelemek amacıyla Mann Whitney U and Krusskal Wallis H analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında söz konusu hasta grubu için verilen psikoterapötik ve diğer klinik hizmetler hakkında bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The patients with severe mental illness (SMI) are faced with the heavy burden of stigma in addition to the symptoms of mental illness. Internalized stigma is one of the most important factors causing a decrease of the self-esteem of the patients and hope (treatment seeking) for recovery. The basic objective of the current study is determine the sociodemographic, psychosocial and clinical factors that predict internalized stigma, hopelessness and self-esteem in patients with SMI. The sample of the current study consissts of 117 outpatients diagnosed as having psychotic (N=69) and bipolar disorders (N=48) in the provinces of İstanbul and Bursa. Sociodemographic and clinical information questionnaire, Turkish forms of Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI), Beck Hopelessness Scale (BHS), and Rosenberg Self-esteem Scale (RSES), were used in the study. To investigate the predictors of sociodemographic and clinical factors of internalized stigma. Mann Whitney U and Krusskal Wallis H analyzes were conducted. It was presented some suggestions for the psychotherapeutic and other clinical services for patients with SMI are presented.