Investigation of attitudes towards homosexuality and transgenderism among heterosexual psychologists in Turkey and examination of these attitudes through some personal and professional variables
Türkiye'deki eşcinsel yönelimli psikologların eşcinsellik ve transgenderizme ilişkin tutumlarının araştırılması ve bu tutumların bazı kişisel ve mesleki değişkenler açısından incelenmesi
- Tez No: 456743
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkiye'de çalışan heteroseksüel yönelimli psikologların eşcinselliğe ve transgenderizme ilişkin tutumlarını araştırmak ve bu tutumları kişisel ve mesleki bazı değişkenler açısından incelemektir. Sosyal istenirlik eğilimi ile tutumlar arası ilişkiler de ayrıca araştırılmıştır. Sonuçlar psikologların eşcinsel yönelimli ve transgender bireylere yönelik pozitif tutumlar içinde olduklarını, sosyal istenirliğin tutumları etkileyecek düzeyde bir etkisi olmadığını açığa çıkarmıştır. Bazı kişisel ve mesleki değişkenlerin tutumları tahmin etme yönünde anlamlı etkileri bulunurken, bazı değişkenler tutumlarda anlamlı değişikliklere yol açmamıştır. Klinik Alana ve Eğitim Bilimleri alanlarına dair çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents the literature review on sexuality and gender ambiguity, attitudes towards homosexuality and transgenderism and LGBT psychology in general both in the world and in Turkey. It also extends the current literature by researching the attitudes of heterosexual oriented psychologists who live and work in Turkey towards homosexual oriented and transgender individuals and tries to examine those attitudes through some personal and professional variables. The relation between the social desirability tendency and attitudes is additionally investigated. Results indicated positive attitudes of psychologists towards both groups of homosexual oriented and transgender individuals and no significant effect of social desirability inclination on the attitudes. Some of the personal and professional values were found in line with the literature, while some were not. Clinical and educational implications were discussed.