The Effect of residual stress on the wear resistance of metals
- Tez No: 45676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET Ç. CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Artık gerileme -ve aşınma mühendisliğin önemli iki konusudur. Bunların sebep oldukları problemleri anlamak ve çözmek için yıllardır çalışılmaktadır. Yüzeydeki pürüzlülüklerin bereket esnasında temasları sonucu yüzeyden malzeme kaybına neden olur. Bu kayıp pek çok farklı mekanizmalarla oluşabilir. Zamanla bir çok makina parçalarında artık gerilmelerin faydalı bir şekilde kullanılabilineceği ve parçanın ömrünün uzatılabileceği mühendisler tarafından alaşılmıştır Çoğunlukla artık gerilme problemi tartışıldığında o1 göz önüne alınır. Gerçekte ise mikro artık gerilmelerin o11, oT etkileri de hesaba katılmalıdır. Bütün artık gerilme durumları malzemelerin, parçalanıl ve yapıların servis ömrünü etkilediğinden artık gerilmelerin hangi durumda oluştuğu, ve faydalı bir şekilde kullanılabilmesi mühendisler için özel bir ilgi alanı olmuştur. Metallerin aşınma direncine artık gerilmelerin etkisini araştırmak için a1 artık gerilmesi dıştan uygulanan bir gerilme olarak modellendi. Artık gerilme malzemenin akma sınırını aşamayacağından, numuneye özel bir aparatla bu sınırın altında gerilme uygulandı. Bu gerilmelerin hesaplanabilmesi için deneylerde kullanılan numuneler kaim cidarlı silindir olarak kabul edildi. Numunede oluşan ot ve o\ gerilmeleri dıştan uygulanan basınca ve numune boyutlarına göre çözüldü. Aşınma deneyleri kuru ve yağlı olmak üzere iki ana kategoride yapıldı. Her deneyde yük (200 N) ve kayma hızı (0,157 m/s) sabit tutuldu. Numunelerin yüzeyleri 220 ve 600' lük zımpara kağıtları ile farklı iki pürüzlülükte hazırlandı. Artık gerilmelerin aşınma direnci üzerine etkilerini karşılaştırabilmek için numunelere ORe, 0,5Re ve 0,8Re' lik üç ayrı gerilme durumu uygulandı. Bütün faktörlerin hepsinin değiştirilmesi şeklinde yapılacak deneyler çok masraflı ve zaman alıcı olacağından bizim için önemli faktörleri değiştirip diğerleri sabit tutuldu. Artık gerilmenin aşınma direnci üzerine etkisi hususunda geniş kabul görmüş bir teori henüz oluşmamıştır. Yağlı ve kuru olarak yaptığımız aşınma deneyleri artık gerilmelere göre çok düzensiz sonuçlar vermiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The residual stress and wear are two important engineering subjects. They have been studied for many years to understand and to solve the problems caused by them. Result of asperity contact is the removal of material from the surfaces. The removal of such particles can occur in a number of different ways by mechanism that have probabilities varying over a very wide range. In the course of time, engineers became familiar with various types of mechanical parts where residual stress offered benefits with respect to enhanced service behavior and a prolonged service life, respectively, a1 residual stresses are almost entirely regarded, when discussing residual stress problems. In reality, consideration of the effects of the micro residual stresses