Sermaye birikim sürecinde Ticaret Hukukunun işlevi
The function of Commercial Law in the process of capital accumulation
- Tez No: 456810
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, ticaret hukukunun sermaye birikim sürecindeki işlevlerini, ticaret hukukunun temel kavramları olan ticari işletme, tacir ve şirket kavramları üzerinden tartışmaktır. 'Üretim ilişkileri' ile 'hukuk'un bağlantısının ele alınması, bu tartışmanın başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Öncelikle, sermaye birikim süreci incelenmiş, hukuk ve kapitalizm arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk kısmında, sermaye birikim sürecinin işleyişi ile hukukun kapitalist toplumsal düzenlemedeki yeri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise, ticari işletme, tacir ve şirket temel kavramları üzerinden, ticaret hukukunun sermaye birikim sürecindeki işlevleri tartışılmıştır. Bu tartışmalar, kavramların güncel anlamları ile tarihsel kopuşları ifade edilerek yürütülmüştür. Çalışmanın sonuç kısmında, ele alınan kavramlara ilişkin tartışmalardan elde edilen sonuçlar üzerinden ticaret hukukunun sermaye birikim sürecindeki işlevleri üzerine genel sonuçlara ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler İdeoloji, yeniden üretim, sermaye birikim süreci, düzenleme, ticari işletme, tacir, şirket.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the functions of commercial law in the process of capital accumulation with reference to the main concepts of commercial law: commercial enterprise, merchant, corporation. This debate starts with the analysis of the relation between the“relations of production”and the“law”. First, the process of capital accumulation is examined and the relation between law and capitalism is analyzed. Within this context, operation of the process of capital accumulation and the place of law in capitalist formation are examined in the first section of the thesis. In the second section of the study, the functions of the commercial law in the capital accumulation process are discussed with reference to the major concepts identified as commercial enterprise, merchant and corporation. Within these discussions, not only the current meanings but also the historical breaks of these concepts are identified. Consequently, the last part of the study attempts to conclude general results which are concluded as a result of the disussions about the concepts and which further defines the role/function of the commercial law within the process of capital accumulation. Key Words Ideology, reproduction, the process of capital accumulation, regulation, commercial enterprise, merchant, corporation