Küreselleşme-hukuk ilişkisi: Türk Ticaret Kanunu'na sosyolojik bir bakış
Globalization-law relationship: A sociological review on the Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 627465
  2. Yazar: SELİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİĞDEM GÖÇ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Sosyoloji, Economics, Law, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Sürekli büyümek ve sürekli kâr elde etmek, sürekli bir sermaye birikimini gerekli kılar, sürekli sermaye birikimi ise metanın, sermayenin ve emeğin daha geniş coğrafi alanlara yayılarak“sürekli akışını”mümkün hale getirir ve nihayetinde ulus-devlet sınırlarının anlamını yitirdiği dünya çapında bir iş bölümü ortaya çıkar. Wallerstein'ın bahsettiği kapitalist ekonominin küreselleşerek modern bir“dünya-sistemi”haline dönüşmesi, kısaca böyledir. Türkiye 1980'lere kadar planlı ekonominin ağır bastığı ithal ikameci büyüme stratejisiyle nispeten bu sistemin dışındaydı. 24 Ocak 1980 dönüşümüyle başlayan kapitalist ekonomiye eklemlenme süreci şüphesiz sadece piyasaları değil toplumu da şekillendirmiştir. Bu yeni süreçte başrol konumunu şirketlere (piyasaya) devreden devlet, yavaş yavaş ekonomiden çekilecekti. Toplum da bu yeni süreçte kitleselleşen iletişim araçları ve baş döndürücü internet teknolojisiyle hızlı bir kültürel dönüşüm sürecine girecek ve Toffler'in üçüncü dalgasını geriden gelerek de olsa yakalayacaktı. Devletin, toplumun ve piyasanın yaşadığı bu dönüşüme; bir düzen tasarımından öte sosyal bir olgu olarak hukukun, toplumsal gerçekliği oluşturan süreç ve koşulların hilafına bir tepki göstermesi mümkün değildir. Bu bağlamda denilebilir ki küreselleşmeyi ortaya çıkaran ekonomik, teknolojik, siyasal ve kültürel süreçler aynı zamanda hukuku da küreselleştiren süreçlerdir. Bu çalışma küreselleşme hukuk ilişkisine bu açıdan bakarak mer'i Türk Ticaret Kanunu'nun ruhuna ve sözüne sinmiş küresel ilişki ve anlayışı sosyolojik bir bakışla incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Continuous capital accumulation is required for continuous growth and continuous profit, as the continuous capital accumulation, it makes the“continuous flow”possible by making the commodity, capital and labor to expand into wide geographical areas and eventualy a new division of labor appears worldwide, in a loss of meaning in the nation–state border. The transformation of capitalist economy globalizing and turning into a modern“world system”as mentioned by Wallerstein is briefly just like that. Turkey was relatively out of this system until the 1980s with the import substitution strategy which the planned economy dominated. The articulation process of capitalist economy that started in 24 January 1980 affected not only the market but also the society by all means. In this new process the state which passed the major role to companies (to market) was going to withdraw from the economy slowly. Society also, in this new process, was going to enter into the process of rapid cultural transformation with the massification of the communication and the dazzling internet technology and was going to catch up with the third wave of the Toffler even tough it came from behind. It was not possible for the law which is a social phenomenon beyond being an order design, to react to this transformation which has occured within the state, society and market on the contrary of the processes and conditions which constitute the social reality. In this context it can be said that the economical, technological, political and cultural processes that ascertain globalization are the same processes that globalize the law. This study aims to research the globalization – law relationship with a sociological view on the global relations and understanding which has permeated into the spirit and the word of the Turkish Commercial Law in force with this point of view.