Şeyhülislam Ebussuûd Efendi fetvaları ışığında klasik dönem Osmanlı Hukukunda zımmîlik statüsü
Status of dhimmi in Ottoman Law system in classical period within the framework of Ebussuûd the Shayk al-İslam
- Tez No: 456857
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kozmopolit bir yapıya sahip bir İslam devleti olan Osmanlı İmparatorluğu'nda zımmîlerin statüleri ve nasıl bir muameleye maruz kaldıkları, yıllarca çeşitli belgeler üzerinden incelenmiştir. Osmanlı hukuk sisteminin en önemli kaynaklarından olan fetvalar, zımmîlerin statüleri hakkında önemli ipuçları veren bu belgelere örnektir. Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin en parlak döneminde şeyhülislamlık görevini ifa eden Ebussuûd Efendi'nin zımmîlerle ilgili olan fetvaları, kendilerine ne derece adil davranıldığı ve İslam hukukuna ve İslam hukukunun kendilerine sağladığı olanaklara ne derece bağlı kalındığı dikkate alınarak incelenmiştir. Bu hususta önce İslam hukukunda, ardından klasik dönem Osmanlı hukukunda ve kanunnâmelerde zımmîlik statüsü incelenmiş, ardından fetva örnekleri sosyal yaşam, ekonomik yaşam ve medeni hukuk başlıkları altında yorumlamıştır. Anahtar Sözcükler Osmanlı İmparatorluğu , Zımmî , Hukuk , Fetva ,Ebussuûd
Özet (Çeviri)
In Ottoman Empire, which was a cosmopolitan Islamic state, the status of Dhimmi and the treatment against them are investigated through various documents. Fetvas, one of the most important sources of Ottoman law system, are important samples of these documents giving clues concerning the status of dhimmis. In this study, fetvas of Ebussuûd the Shayk al-Islam who performed at the most successful time of Ottoman Empire, are analyzed by considering the fairness against dhimmis and the opportunities provided them with Islamic law. In this respect, firstly status of dhimmis is analyzed in Islamic Law, then in Ottoman law system in classical period and in Kanunnâmes; secondly fatvas are construed in terms of social life, economic life and civil law. Keywords Ottoman Empire , Dhimmi, Law , Fatva , Ebussuûd