Şeyhülislam Ebüssuûd Efendi'nin fetvaları bağlamında Osmanlı hukukunda yetimler
Orphan in Ottoman law in the context of the fatwas of Şeyhülislam Ebüssuûd Efendi̇
  1. Tez No: 917715
  2. Yazar: ERCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Anne ve babasını ya da her ikisini de kaybetmiş kimseler için genel itibariyle yetim ve öksüz ifadeleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada 16. yüzyılın önemli meşayihlerinden İbn-i Kemal ve Ebussuud Efendilerin“yetimlik”üzerine vermiş oldukları fetvaların genel değerlendirmesi ve mukayesesi yapılacaktır. İlk bölümde; konu kavramsal çerçeve açısından değerlendirilecektir. Öncelikle lügat manası ve kökenleri incelenecektir. Akabinde literatürdeki manasına değinilecektir. Yetimlikle alakalı ayet ve hadisler üzerinden ise konunun İslami perspektifi açığa çıkarılacaktır. İkinci bölümde; konu yetimliğin fıkhi yönü değerlendirilecektir. Konunun tarihsel süreci İslam öncesi dönemden itibaren ele alınarak günümüze kadar muhtelif dönemlerdeki yetimlik üzerine gerçekleştirilmiş hukuki ve kurumsal çalışmalar irdelenecektir. Ayrıca bu bölümde toplumun süreç içerisinde yetimlere karşı tutumu ve bakış açısı ele alınacaktır. Üçüncü bölümde; araştırmada değerlendirmeye tabi tutulacak fetvaların sahipleri olan İbn-i Kemal ve Ebussuud Efendilerin hayatı hakkında bilgiler verilecektir. İlk başta çocukluk ve gençlik yıllarına değinilecek ve akabinde ise ilmi yönleri ele alınacaktır. Son bölümde ise İbn-i Kemal ve Ebussuud Efendilerin yetimlik üzerine vermiş oldukları fetvaların fıkhi değerlendirmesi ve mukayesesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The terms orphan and orphan are generally used for people who have lost both parents. In this study, a general evaluation and comparison of the fatwas given by Ibn-i Kemal and Ebussuud Efendi, important sheikhs of the 16th century, on“orphanhood”will be made. In the first section; the subject will be evaluated in terms of conceptual framework. First, its literal meaning and origins will be examined. Then, its meaning in literature will be mentioned. The Islamic perspective of the subject will be revealed through verses and hadiths related to orphanhood. In the second section; the fiqh aspect of orphanhood will be evaluated. The historical process of the subject will be discussed from the pre-Islamic period to the present day, and legal and institutional studies on orphanhood in various periods will be examined. In addition, this section will address the attitude and perspective of the society towards orphans throughout the process. In the third section; information will be provided about the lives of Ibn-i Kemal and Ebussuud Efendi, the authors of the fatwas to be evaluated in the research. First, the childhood and youth years will be discussed and then the scientific aspects will be discussed. In the last section, the jurisprudential evaluation and comparison of the fatwas given by Ibn-i Kemal and Ebussuud Efendi on orphanhood will be made.