Paralel makineli robotik hücrelerde çizelgeleme problemi
Paralel makineli robotik hücrelerde çizelgeleme problemi
  1. Tez No: 456863
  2. Yazar: MOHAMMAD REZA KOMARİ ALAİE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, paralel makineli robotik hücrelerde çizelgeleme problemi ele alınacaktır. (PMRC). PM-RC probleminde tamamlanma zamanını en aza indirmek için bir karma tam sayılı doğrusal proglamlama (MILP) modeli önerilecektir. MILP modellerinin özelliklerinden dolayı çoğunlukla uygun bir çözüm üretilememektedir. Bu nedenle, PM-RC probleminin çözümünde Benders Ayrıştırma yöntemine dayanan bir yöntem araştırılmaktadır.. Anahtar Sözcükler Seri Üretim, Paralel Makine Çizelgeleme Problemi, Robotik Hücreler, Benders Ayrıştırma Yöntemi
Özet (Çeviri)
This research address the Parallel Machine Robotic Cell Scheduling Problem (PM-RC)considering static identical parallel machine at the processing stage and multi part types.A mixedintegerlinear programming (MILP) would be proposed for the PM-RC problem to minimize the makespan. Due to the characteristics of MILP models, mostly they are incapable of producing goodfeasible solution. Therfore, a method based on Benders decomposition method is considered to beinvestigated for solving the PM-RC problem. KEY WORDS Flow shop, Robotic Cell Scheduling Problem, Benders decomposition Method.