Esnek robotik hücrelerde hız değiştirme faaliyetli paralel makine çizelgeleme
Scheduling parallel machines with rate modifying activity in flexible robotic cells
  1. Tez No: 893072
  2. Yazar: İLAYDA BATTI PARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DİDEM BATUR SİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, esnek robotik hücrelerde hız değiştirme faaliyetli paralel özdeş makinelerdeki çizelgeleme problemi üzerinde çalışılmıştır. Uygulamada, makinelerin hız performansları yıllar içinde kullanıldıkça düşmektedir. Dolayısıyla, makineler periyodik olarak bakıma alınmakta ve makinelere performans arttırıcı revizeler yapılmaktadır. Yapılan bu performans arttırıcı işlemler literatürde Hız Değiştirme Faaliyeti olarak adlandırılır. Makinelere atanan parçaların işlem süreleri, ilgili parçanın Hız Değiştirme Faaliyeti öncesi veya sonrasına atanma durumuna göre değişiklik gösterir. Bu nedenle, Hız Değiştirme Faaliyetinin uygulanacağı pozisyon çözüm kalitesini etkilemektedir. Bu çalışmada, özdeş paralel makineli esnek robotik hücrelerde Hız Değiştirme Faaliyeti pozisyonuna karar veren, aynı zamanda gezgin satıcı problemi tabanında robot rotasını optimize eden; parça atama sırasını belirlemenin yanında makinelerde ve robotta bekleme sürelerini gözeten karmaşık tam sayılı programlama tipinde bir matematiksel model kurulmuştur. Matematiksel model ile küçük çapta problemler için çözümler elde edilmiştir fakat problem yapısı büyüdükçe çözüm süresi üssel olarak artmış ve model, çözüm zamanı açısından yetersiz kalmıştır. Matematiksel modelin yetersiz kaldığı bu noktada sezgisel bir algoritma geliştirilmiştir. Sezgisel algoritma ile çok daha büyük çapta problemlerde Hız Değiştirme Faaliyeti pozisyonu, robot rotası, makinelerdeki beklemeler ve parça atama sırası belirlenmiştir. Sezgisel model çözüm sonuçları ile deney tasarımı yapılmış; bağımlı ve bağımsız değişkenlerin birbirleriyle ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Parallel machine scheduling with Rate Modifying Activity (RMA) in flexible robotic cells is focused on. In practice, the speed performance of machines is decreasing in the years which they have been worked. Therefore, machines are maintained periodically and made revisions in order to increase their performance. These maintaining activities are named as RMA in literature. Process time of the goods that assigned to the machines, varies depending on the position which is before or after RMA position. Consequently, RMA position affects the quality of the solution. New mathematical modal which decides RMA position, optimizes the robot routes according to TSP approach, determines prioritization of the job assignments and minimizes the wait and block times in flexible robotic cells has been developed in MIP type. This mathematical modal has solved small-sized problems but when it is about big-sized, the modal has been insufficient because solution time increased exponentially. At this point, a new heuristic algorithm has been developed. Therefore, with the heuristic modal, RMA position, job orders, robot routes and wait, block times has been obtained in big-sized problems. With the results of heuristic modal, experimental design has been performed. Dependent and independent variables relations are investigated.