Fangri balığı larval yetiştiriciliğine ilişkin gözlemler
- Tez No: 45687
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ MATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada günümüzde önemi giderek artmakta olan denk balıklan yetiştiriciliğinin kuluçka safhasında Fangri {Pagrus pagrus L.,1758) balığının yumurtadan itibaren tos yem alabilecek hale geldiği 0-90. günler arasındaki yaşam periyodu ve gelişim aşamaları incelenmiştir. Doğadan ortalama 25 gr. canlı ağırlıkta iken trata ile yakalanıp iki yıl boyunca ortama adaptasyonları sağlanan balıklardan hormon enjeksiyonu olmaksızın alman yumurtaların larval dönemdeki gelişimleri incelenip 0.02 gr. ortalama canlı ağırlıktan 20 gr. ortalama canlı ağırlığa ulaşıncaya kadar geçen sürede ; Yumurta verimi, boy, ağırlık, döllenme oranı ve gelişim safhaları incelenmiştir. Çalışma esnasında biri akvaryumda olmak üzere üç deneme yapılmış olup bu denemelere ait su sıcaklığı ve çözünmüş oksijen değerleri saptanmıştır. Çalışma sonunda akvaryum denemesi ile t. denemede akvaryum ve tanka konan tüm larvaların öldüğü saptandığından 2. denemenin sonuçlan yorumlanmak üzere dikkate almmış ve 2. deneme sonunda yaşama yüzdesi (%0.01 1) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out of determine between 0 to 90 days, from hatchery to feeding with granule feed, living period and development position the Common seabream ( Pagrus pagrus, L. 1758) which is an important aquaculture species (today). Fish are 25 gr. average weight and they are cought with bottom trawl. After 2 years incubation period they are hatched naturally. During the larval period, from 0.02 gr. to 20 gr. living weight, was determined length, weight, fecundity, fertilization ratio and development stoge. During the this study one of them in aquarium, three trial were done. Temperature and dissolving oxygen value have been fixed. All larvae in aquarium and first tank have been died at the and of the study there for 2. trial results have been taked note and the survival rate of larvae was found 0.01 1 % at the and of the second trial. via