Gökçeada Çevresinde Paragat ile avlanan Fangri Mercan'ın, Pagrus pagrus (Linneaus, 1758), bazı populasyon parametrelerinin belirlenmesi
Some population parameters of Red porgy, Pagrus pagrus (Linneaus, 1758), caught by longlines around Gökçeada island
  1. Tez No: 543161
  2. Yazar: ADEM GEBEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Nisan – Haziran 2018 tarihleri arasında, Gökçeada'nın Kuzeyinde bulunan Gizli liman ile Kefaloz Burnu arasındaki farklı bölgelerde, 40 – 120 metre derinliklere bırakılan paragat ile yakalanan 66 adet fangri mercan, Pagrus pagrus ile gerçekleştirilmiştir. Örneklenen bireylerin toplam boyları 13,5-50,0 cm, toplam ağırlıkları 39,7-1625,0 g arasında bulunmuştur. Boy-ağırlık ilişkileri tüm bireylerde; W= 0.016TL2.9653 (R2= 0.98) olarak hesaplamıştır. Sagittal otolitleri çıkartılarak yaş tayinleri yapılmış, en küçük bireyin 1, en büyük bireyin ise 12 yaşında olduğu tespit edilmiştir. Tüm bireyler için asimptotik boy (L∞) 51,8 cm, asimptotik ağırlık (W∞) 1945,54 g, büyüme katsayısı (K) 0,182 ve doğum öncesi yaş (t0) -0,27 yıl olarak hesaplanmıştır. Avcılık ölüm oranı (F) VBBD'den elde edilen katsayılara göre anlık ölüm oranının bileşenlerinden yararlanılarak (Z = F+M) tespit edilirken, stok sömürülme oranı da (E = F/Z) belirlenmiştir. Buna göre tüm bireylerde; M = 0.33 yıl-1 Z= 0.64 yıl-1 F = 0.31 yıl-1 E = 0.48 yıl-1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 66 individuals of Red Porgy (Pagrus pagrus) were caugth by long lines, from 40-120 m depths, along the shores from Gizli liman to Kefalos Cape in the north of Gökçeada, between April-June 2018. Total lenght was in the range 13,5-50 cm. The lenght-weight relationship for all fish was described by the following equation: W = 0.016TL2.9653 (R2 = 0.98). Ages were determined from sagittal otoliths and found between 1-12 years old. The von Bertalanffy growth parameters for all fish were, L∞= 51,8 cm, W∞= 1945,54 g, K= 0,182 year-1 and t0= -0,27 year. Mortality rates for all fish were estimated by means natural mortality and von Bertalanffy growth factors (Z=F+M), so as the exploitation rate (E=F/Z); M= 0.33 year-1, Z= 0.64 year-1, F= 0.31 year-1, E= 0.48 year-1.