13.-15. yüzyıllarda Deşt-i Kıpçak sahasını ziyaret eden seyyahların gözünden Türk imgesi
The Turk image from the point of the explorers who visited Dest-i Kıpçak region (area) between 13-15th centuries
- Tez No: 456892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Türkler, bilindiği üzere dünya tarihinde büyük bir rol oynamışlardır. Medeniyetlerinin temelini atmalarına vesile olan evcilleştirdikleri atın yanı sıra, kurdukları büyük devletler ve bu devletlerdeki olağanüstü teşkilatlanma ile kendilerinden sonra gelen birçok devlete de ilham kaynağı olmuşlardır. Bu durumun en dikkat çekici delilleri, bu büyük medeniyetlere bizzat şahit olan seyyahların notları olmuştur. Deşt-i Kıpçak sahasını ziyaret eden birçok Arap ve Avrupalı seyyah, bu bölgeye yaptıkları yolculuklarda, 13.-15. yüzyıl dönem Türk toplumunun siyasi, sosyal, iktisadi ve dini hayatının fotoğraflarını günümüze taşımışlardır. Dolayısıyla bu çalışmada, 13.-15. yüzyıl Deşt-i Kıpçak Türklerinin, seyyahların zihinlerinde kurdukları imgelerle beraber, gerçek karşısındaki ifadelerini oluşturan tüm yönlerine değinilmeye çalışılmıştır. Bu vesileyle geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurularak karşılaştırma yapma şansı da elde edilmiş, böylece Türklerle ilgili bugün de geçerli olan bazı kavram ve yargılara ulaşılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Seyahatname, Seyyah, Deşt-i Kıpçak, Türk, İmge.
Özet (Çeviri)
As is known, Turks have had a grand role on world's history. With the great states they founded and extraordinary organisation ability within these states as well as with the horse they domesticated which constituted the basic means for laying their own civilisation, they were source of inspiration for many following states. The most significant proof for this is the notes of explorers who witnessed these civlisations themselves. Many Arabic and European explorers, who had a visit to Dest-i Kıpçak Region, enabled the photos of 13-15th century political, social, economic and religious environment to reach our present day. Therefore, in this study, we aim at examining every aspects constituting their overall reactions to reality together with the images the explorers built up in their minds. Hereby, by bridging between past and present, there stood a chance to make a comparison and thus it was aimed to reach some terms and judgements that are still valid for Turks at present. Key Words : Traveling, Traveler, Dest-i Kıpçak, Turkish, Image.