Sanal kaytarmanın iş tatmini üzerine etkisi: Aksaray Üniversitesi örneği
The cyberloafing effects on the job satisfaction: Aksaray University sample
  1. Tez No: 456898
  2. Yazar: AYLA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HALİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnternet kullanımı son yıllarda giderek yaygınlık kazanmaktadır. Bu durum çalışanların iş dışı alanlarda da internetin kullanımına neden olması bakımından sanal kaytarma olgusunu ortaya çıkarmıştır. Sanal kaytarmanın iş tatminini olumlu ve olumsuz yönde etkilediğine yönelik araştırma sonuçları bulunmaktadır. Bu araştırmada, sanal kaytarma ve iş tatmini hakkında genel bir bilgi birikimi oluşturduktan sonra sanal kaytarmanın iş tatminine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma Aksaray Üniversitesi'ndeki 213 memur ve akademisyenle yapılan anket tekniği ile toplanan verilerin analiz edilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, sanal kaytarmanın alt boyutlarından dinlenme amaçlı internet kullanımının iş tatminine etkisinin olmadığı, suistimale açık internet kullanımı ve belirsiz internet kullanımı boyutlarının bağımlı değişken olan iş tatminine az da olsa negatif yönde etki ettikleri görülmüştür. Son olarak kişisel öğrenme amaçlı internet kullanımının iş tatminine pozitif yönde etkisi olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Kaytarma, Sanal Kaytarma, İş Tatmini
Özet (Çeviri)
The use of the Internet has become increasingly widespread in recent years. This situation has revealed cyberloafing fact in terms of causing employees to use the internet in non-business areas. There are research results on how cycberloafing affects job satisfaction in both positive and negative ways. In this research, after gathering a general knowledge about cyberloafing and job satisfaction, it has been tried to determine the relationship between cyberloafing and job satisfaction. The research has been carried out by analyzing the data collected through questionnaire technique applied to 213 officers and academicians in Aksaray University. As a result of the research, it has been seen that the use of internet for recreational purposes which is the subscale of cyberloafing has no effect on job satisfaction and the abuse-liable internet usage and the ambiguous internet usage have negative effects, even a little, on job satisfaction which is dependent variable. Key Words : Loafing, Cyberloafing, Job Satisfaction