Etin köprülü ikili ve üçlü porfirin-korol hibrit bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of ethyne bridged dyad and triad porphyrin-corrole hybrid componuds
- Tez No: 456922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yıllarda giderek artan çevre sorunları, temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı arayışları, güneş enerjisinin enerji kaynağı olarak kullanılması ve yapay fotosentez gibi konulara olan ilgiyi artırmaktadır. Porfirin ve daraltılmış porfirin sınıfında yer alan korol bileşiğinin tek bir yapıda çeşitli köprüler vasıtasıyla bir araya getirilmesi ile elde edilen bileşikler fotosentez taklit çalışmalarında enerji transferinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan alıcı-verici çiftinin oluşturulması ve üçüncü nesil güneş hücrelerinde boya maddesi olarak kullanılmaları nedeniyle oldukça önemli yapılardır. Tez çalışması kapsamında öncelikle etinil grupları içeren porfirin bileşiklerinin ve p-bromo fenil sübstitüe bakır-korol bileşiklerinin sentezi ve bu bileşiklerin Sonogashira çapraz kenetlenme tepkimesi sonucunda mezo-mezo pozisyonlarından etin köprüsü ile bağlanmış ikili porfirin-korol ve üçlü korol-porfirin-korol yapılarının sentezi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bir sonraki adımında sentezi gerçekleştirilen ikili ve üçlü bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış ve sentezlenen bileşiklerde porfirin makro halkasının enerji verici, korol makro halkasının ise enerji alıcı olarak davrandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing environmental problems result with high demands towards clean and renewable energy sources, hence solar energy as an energy resource and artificial photosynthesis have begun to be spotlight. The compounds obtained by combining porphyrin and the reduced porphyrin compound corrole in a single structure by using bridge formations are very important because these structures take role of donor-acceptor for energy transfer in mimicking photosynthesis studies and they are prefered as dye material in the third generation solar cells. In the first part of the thesis, synthesis of ethynyl substituted porphyrin compounds and p-bromo phenyl substituted corrole compound are carried out. Then dyad porphyrin-corrole and triad corrole-porphyrin-corrole structures with ethyne bridges in meso-meso positions are synthesized by Sonogashira cross-coupling reaction. In the second part of the thesis, structures of dyads and triads are identified by spectroscopic techniques and porphyrin macrocycle is determined as energy donor group, while corrole acts as a energy acceptor in these structures.