Ters sarkaç sisteminde araç referans değişkenli denetim
Control of inverted pendulum system with variable cart reference
  1. Tez No: 456934
  2. Yazar: YUNUS SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada tek giriş ve iki çıkışlı bir ters sarkaç sistemi tasarlanmış, gerçeklenmiş ve denetlenmiştir. Sistem başlangıcında aşağı denge noktasında olan sarkaç önce salınımlarla yukarı denge noktasına kaldırılmış, sonra hem sarkaç açısı, hem de araç konumu PID algoritması ile denetlenerek sistem kararlı hale getirilmiştir. PID denetleyicisinin oransal, integral ve türev sabitleri fiziksel sistem üzerinde gerçekleştirilen testlerle sarkaç ve araç için sezgisel olarak belirlenmiş ve tatminkâr sonuçlar elde edilmiştir. Sarkaç ve aracın kararlı hal hataları kabul edilebilir seviyede olmakla birlikte, sistemin bozucu etkilere karşı tepki performansı da oldukça yüksektir. Denetim esnasında pistin tamamının kullanılabilmesi için aracın konum referansının değişken olması tercih edilmiştir. Böylece araç pist üzerindeki arzu edilen bir noktaya sistemin kararlı hali bozulmaksızın taşınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a single-input and two-output inverted pendulum system was designed, implemented and controlled. At the startup of the system, the pendulum, which is at the downright equilibrium point was first lifted up to the upright equilibrium point by swing-up, and then the system was stabilized by PID algorithm which controls both the pendulum angle and the cart position. Proportional, integral and derivative constants of the PID controller are heuristically determined for the pendulum and the cart by tests performed on the physical system and satisfactory results are obtained. While the steady state errors of the pendulum and the cart are at acceptable levels, disturbance rejection performance of the system is also quite high. In order to use the entire track during the control, position reference of the cart is preferred to be variable. Thus, the cart can be moved to a desired point on the track without disrupting the steady state of the system.