Perseus molekül bulutunda yıldız oluşum aktivitesi
Star formation activity in the perseus molecular cloud
  1. Tez No: 456962
  2. Yazar: ŞEYMA MERCİMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KARATAŞ, DR. PHILIP C. MYERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında Perseus Molekül Bulutu'ndaki yıldız oluşum aktivitesi incelenmiş ve yıldız oluşum oranı hesaplanmıştır. Spitzer (3.6-70 μm), Herschel (70-500 μm) ve SCUBA (850 μm) gözlemlerinden elde edilen katalogları kullanarak yıldızımsı ve yıldızsal topak ile genç yıldız nesneleri (YSO) molekül bulutuna yerleştirilerek, Perseus'a ait kaynak listeleri ortaya çıkartılmıştır. Sekiz yıldız oluşum yığınına ait sınırlar için, 5x1021 cm-2 den büyük kolon yoğunluk değerleri dikkate alındı. Yığınlar ile yığın özellikleri (kütle, kaynak sayısı, yüzey yoğunluğu) arasındaki ilişki, yığınlara ait YSO sayısı ile yıldızımsı topak sayısı arasındaki ilişki, yığın kütleleri ile Sınıf 0+Sınıf I YSO sayıları arasındaki ilişki çalışılmıştır. Yıldızımsı topak sayısının (Sınıf 0+Sınıf I) YSO sayısına yakın olduğu görülmüştür. Bu ilişki, yıldızımsı topakların SFR değerinin Sınıf 0+Sınıf I YSO SFR değeri ile yaklaşık olarak eşit olabileceğine işaret etmektedir. Yıldızımsı topaklar için ortalama yüzey yoğunluğu (5.55x10-19 gcm-2) ve ortalama serbest düşüş zamanı (0.09 Myıl) hesaplanmıştır. Yakın gelecekte Perseus Molekül Bulutu'na ait yıldız oluşum oranı (SFR) 144 MʘMyıl-1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, star-forming activity in the Perseus Molecular Cloud is investigated correspondingly, star formation rate in the cloud is estimated. Starless core, protostellar core, and young stellar object (YSO) catalogues are built on by using Spitzer (3.6-70 μm), Herschel (70-500 μm), and SCUBA (850 μm) observations in the literature. The cores and YSOs within eight star-forming clumps based on column densities, greater than 5x1021 cm-2 are placed in Perseus's clumps. The relation between clumps and properties of clumps (mass, number of source, surface density ) , the relation between numbers of YSOs and number of starless cores, and the relation between number of Class I+0 and clump masses are studied. The relation between starless cores and YSOs is seen, where the numbers of young protostars (Class 0 + Class I) are similar to the numbers of starless cores. This similarity suggests that these starless cores SFR may nearly equal to Class 0+I SFR. The mean density (5.55x10-19 gcm-2) and free fall time (0.09 Myr) are calculated. Depending these calculation, the star formation rate for the near future is estimated as 144 MʘMyr-1.