Sistemik arteriyel basıncın Lyapunov üstelleri ile incelenmesi
Investigation of systemic arterial pressure with Lyapunov exponents
  1. Tez No: 456970
  2. Yazar: YILMAZ AĞBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNEM, PROF. DR. KAMİL GEDİZ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Lyapunov üstelleri dinamik sistemlerin doğasını anlamak için önemlidir. Buna karşın fizyolojik sistemler genellikle doğrusal yöntemlerle analizi yapılır. Fizyolojik sistemlerin kaotik açıdan dinamiklerini incelemek için Lyapunov üstelleri kullanışlı araçlar olarak önemlidir. Bu tez çalışmasında arteriyel basınç sinyallerinin kaotik özellikleri araştırıldı. Bu çalışmada Albino Wistar sıçanlardan elde edilen arteriyel basınç sinyalleri kullanıldı. 6 denek kontrol grubu olarak kullanıldı ve standar prosedür uygulandı. Başka 6 denek hemorajik şok grubu olarak değerlendirildi ve standar procedüre standart prosedürün ardından arteriyel kanülden dakikada 1 ml kan alınarak arteriyel basıncın 40 mmHg ya düşürüldü. Başka 6 denek septik şok grubu olarak değerlendirildi ve Standart prosedürün ardından LPS (10 mg/kg i.v.) uygulanarak arteriyel basıncın 40 mmHg'a düşürüldü. Karşılıklı bilgi fonksiyonu ve en yakın yanlış komşuluklar metodu kullanılarak arteriyel kan basıncı sinyallerinin faz uzayları yeniden yapılandırıldı. Lyapunov Üstelleri bu yeniden yapılandırılmış faz uzaylarında hesaplandı ve tartışıldı. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Yürütücü Sekreterliğinin 41357 numaralı projesi ile desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
Lyapunov exponents are important to understand nature of dynamic systems. However, analysis of physiological systems are made by linear methods in generally. Lyapunov exponents are important as useful tools to study the dynamics of physiological systems in terms chaotic. We examined the chaotic properties of the arterial blood pressure signal in this study. Arterial blood pressure signals obtained from Albino Wistar rats were used in this study. 6 test subject were evaluated as the control group and applied standard procedure. Another 6 test subject were evaluated as hemorrhagic shock and then the standard procedure, arterial blood pressure 40 mmHg reduction was provided by taking blood 1 ml per minute from the arterial cannula. Another 6 test subject were evaluated as septic shock and then the standart procedure, arteriel blood pressure 40mmHg reduction was provided by applying LPS. Lyapunov Exponent were calculated in the reconstructed phase space and the results were discussed. This work was supported by Scientific Research Project Coordination Unit of Istanbul University. Project number: 41357