Orman içi sularda (Kuzey Marmara havzası) sürdürülebilir olta balıkçılığı ve yönetimi üzerine bir araştırma
An investigation on the sustainable hand-line fisheries and its management of inland waters in the forests (Northern Marmara basin)
  1. Tez No: 456983
  2. Yazar: İBRAHİM KOLBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EKREM KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde 1950'li yıllardan sonra yaşanan sanayileşme olgusu nedeni ile özellikle Marmara Bölgesinin nüfusu önemli ölçüde artmıştır. Marmara Bölgesinin kuzey havzasında yer alan şehirlerde yaşayan insanların kent yaşamının sıkıcı ortamından bir an için bile olsa ayrılıp, dinlenme ve eğlenme isteği rekreasyonel ihtiyaçların çeşitlendirilmesini adeta zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda son yıllarda birçok rekreasyonel aktivite içinde orman içi sularda yapılan sportif olta balıkçılığının giderek artan bir biçimde insanların ilgisini çekmeye başladığı gözlenmektedir. Bu çalışma ile Kuzey Marmara havzasında orman içinde rekreasyon aktivite potansiyeli yüksek beş farklı deneme alanı seçilerek bu aktivitelerin sportif olta balıkçılığı ile birlikte değerlendirme olanakları bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Her bir çalışma alanının orman içi su karakterinde olmasına karşın korunan alan statüleri farklıdır. Bu farklılığın yanında hedef türlerinde farklı olması avlanma araç ve gereçleri ile olta balıkçılarının davranışları arasında farklar yaratmaktadır. Bunların yanında deneme alanlarındaki orman içi sularda sportif olta balıkçılığına yönelik koruma faaliyetlerinin yetersizliği, işlevsel işletmeciliğin ve yönetim planlarının bulunmaması yönetimsel anlamda boşluk oluşturmaktadır. Yapılan araştırma ile elde edilen veriler ışığında orman içi sularda sportif olta balıkçılığını yöneten, işleten, kullanan mekanizmaların yararlanabileceği, kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetimi ile istihdam yaratabilecek kabiliyete sahip bilimsel temelli bir altyapı/model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The industrialization in our country, which occurred after 1950s, resulted in a considerable increase in the population of the Marmara Region. It has become almost imperative for people, who are living in cities in the northern basins of the Marmara region, to leave the boring environment of urban life for even a moment for resting and leisure, and to diversify their recreational activities. In this sense, it has been observed in recently years that sportive line fishing, which is carried out in-forest waters in many recreational activities, is increasingly attracting people's attention. In this study, five different test sites with high recreational activity potential in the forests of the North Marmara Region were selected and it was investigated whether sportive line fishing could be incorporated into these activities. Despite the fact that each study area is of an in-forest water character, their protected area statuses are different. In addition to this difference, different target animals require different hunting tools and equipment and different line fisher behaviors. Besides, the inadequacy of conservation activities for sportive line fishing and the lack of functional operation and management plans in the forests in the trial sites constitute a managerial gap. The data obtained in the research was used to create a scientifically based infrastructure/model which can be utilized by mechanisms that manage, operate and utilize sportive line fishing in in-forest waters, can enable sustainable resource management and create employment.