Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kısa mesafeli denizyolu taşımacılığı ve kombine taşımacılık uygulamaları
Short sea shipping transportation of Turkey's East Mediterranean and its implementations with combined transport
  1. Tez No: 456982
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu tez çalışmasında Avrupa Birliği'nin karayolu üzerindeki yük artışını deniz taşımacılığına kaydırması politikasının sonucu olarak ortaya çıkan kısa mesafeli denizyolu taşımacılığının ne denli başarılı bir ulaştırma modeli olduğu ve özellikle Doğu Akdeniz Bölgesi ulaşımındaki yeri incelenmiştir. Bu çerçevede Kısa Mesafeli Denizyolu Tanıtım Merkezinden alınan bilgiler eşliğinde kavram olarak açıklanarak, kombine taşımacılık içerisindeki yeri ve Doğu Akdeniz'de kullanım biçimi gösterilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında karşılaştırmalı maliyet analizi, detaylı liman incelemesi, çok ağırlıklı kriterlendirme, anket ve istatiksel analiz çalışmaları yapılmıştır. Kısa mesafeli denizyolu taşımacılığının en büyük özelliği olarak diğer taşıma şekilleri ile rekabet anlayışı yerine, tamamlama ve entegrasyon anlayışının olduğu görülmektedir. Bütünleşmiş bir sistemde ulaşım ağı yapısı oluşturularak bu ağ üzerinde lojistik hizmetleri uygun verimlilikte sunulmaktadır. Doğu Akdeniz bölgesinin içerisinde bulunduğu coğrafya dikkate alındığında, Kombine taşımacılık; taşıma zincirinin büyük kısmı olan denizyolu ve demiryolunu içerdiği için en uygun taşımacılık türü olduğu görülmektedir. Türkiye, deniz kıyıları ile olan coğrafi yapısı nedeniyle kombine taşımacılığın etkin kullanılabileceği bir ülkedir. Ülke derinliğindeki taşımalarda karayolundaki taşımalar demiryolu ağırlıklı denizyolu kombine taşımacılık modu tercih edilerek yapılabilmektedir. Çalışmada Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesinde karayolu taşımacılığına alternatif olan kısa mesafeli denizyolu taşımacılığı ve kombine taşımacılık modu; maliyet, süre, emisyon ve yakıt değişkenleri bazında karayolu ve demiryolu taşımacılığı ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalı analiz sonucunda kısa mesafeli deniz yolu taşımacılığının maliyet, süre, emisyon ve yakıt giderleri bakımından daha avantajlı olduğu gösterilmiştir. Karşılaştırmalı maliyet analizi Adana- Antalya arası karayolu, Adana-Konya-Antalya arası demiryolu, Adana –Mersin – Antalya arası demiryolu-denizyolu taşımasını kapsamaktadır. Bu kapsamda kısa mesafeli denizyolu taşımacılığı ve kombine taşımacılık, karayolu ve demiryolu taşımacılığı ile karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle KMDT, kombine, Ro-Ro ve Ro-La taşımacılığı ile ilgili literatür taramasında elde edilen bilgiler verilmiştir. Konu ile ilgili kavramların oturtulması ve kavram karışıklıklarının engellenmesi amaçlanmıştır. Bulgular kapsamında, literatür taraması sonucunda tespit edilen bir kısım çalışmalardan alıntı (kaynak gösterilmek suretiyle) yapılmak üzere istifade edilmiştir. KMDT' nın desteklenmesi ve geliştirilmesi ilerde çevresel ve toplumsal faydaların artmasında etkili olacak, taşımacılığın istikrarlı büyümesini ve bu modelin sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır. Çalışmada vurgulanan nokta Doğu Akdeniz'in, KMDT' nın en iyi uygulanabilecek yerlerden biri olduğudur. Doğu Akdeniz Bölgesinde mevcut durum itibariyle karayolu taşımacılığı yoğun olmaktadır. Bu yoğunluk gecikme, sıkışıklık, çevre kirliliği ve maliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Bu olumsuzlukları gidermek noktasında Kısa mesafeli deniz yolu taşımacılığı ve kombine taşımacılık uygulamalarının en uygum çözüm olduğu gösterilmeye çalışılacaktır. Bu çalışma ile Kısa Mesafeli Denizyolu ve Kombine taşımacılığın bölgede etkin kullanımının yük ve yolcu trafiğine sağlayacağı katkılar gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre, bölgede ulaşım sektörünün denizyolu, demiryolu etkin kullanılmadığı görülmektedir. Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesinde kısa mesafeli denizyolu taşımacılığının kombine taşımacılıkta uygulanabileceği en etkin limanın Mersin limanı, en etkin lojistik merkezinde Yenice bölgesi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been written about short sea shipping with in the Eastern Mediterranean as a means of shifting goods from road to sea of a achieve in a sustainable economic development. Most important aspect of short sea shipping is having a supporting idea of others instead of competitiveness idea among transportation modals. An integrated transport unit service can be established and logistics services can be supplied with optimum power by combined transport. Combined transport contains a large part of the sea and railway in transport chain is the best solution fort he transfer from road transport demand to rail and sea mode. Eastern Mediterranean has an advantageous position with its peninsula structure in terms of combined transport. Combined transport with road, rail and sea could be utilized for transportation of goods. In this study, short sea shipping and combined transport mode as an alternative way to road and rail transport modes, compared with road transport terms of fuel, emission, costs, time. As a result advantages of short sea shipping and combined transport are highlighted. Fistly definitions and general information about sss, combined, Ro-Ro and Ro-La are written for giving the meaning of words and prevent confusion of the words. In this thesis, I have tried to show advantages of short sea shipping with combined transport in East Mediterranean Region. I compared three case study to determine advantage of combined transport. I took the data from the chamber of maritime. As a result combined transport and short sea shipping in an optimum solution for solving Turkey's Eastern Mediterranean Transport problems. In the study; try to show that East mediterranean is one of the best short sea shipping liners because of it is bathing with seas. Especially East Mediterranean's big logistic problems cause road traffic and freight rates. It causes delays, congestion, increase and pollution. In this study, I will try to determine advantegous of sss development in East Mediterranean Region of Turkey and make contribution of transport traffic, transport rates and enviroinment if well done. SSS with combined transport provide advantegous in the release of emissions and the costs in routes that they can compete with road and railway transportation. As a result, the analysis in this study proved that short sea shipping with combined transport is more gren transport mode than other transport modes in Turkey's Eastern Mediterranean. Also short sea shipping with combined transport consumes lesser time, fuel, and reduces the costs of transportation.