Doğal afetler sonrası hasar tespiti verileriyle yapısal/mekansal modelleme
A GIS based model development to assess infrastructure after natural disaster
  1. Tez No: 456998
  2. Yazar: ÇAĞLAR AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkemiz doğal afetler (deprem ) ve jeolojik (tsunami, heyelan, kayma, akma, düşme, çökme) afetlerin aynı zamanda gerçekleştiği bir ülkedir. Meteorolojik (kuraklık, sel, hortum, aşırı kış ve yaz koşulları) afetlerin de sıkça yaşandığı bir yerdir. Doğal afetler can ve mal kaybına neden olur. Son yıllarda meydana gelmiş doğal afetlerin yorumlanarak meydana gelecek can kaybı ve hasarların önceki yıllara oranla çok daha altına düşürmek amaçlanmaktadır. Bu amaçla afet sonrası hızlı hasar tespit çalışmalarının, durum tespitlerinin afet bölgesine hızlı ulaşımının önemi, hayati konuda önem arzetmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için coğrafi bilgi sistemi tabanlı afet sonrası risk ve hasar belirleme çalışmalarının yapılması ve geliştirilmesine gereksinim duyulmaktadır. Çalışma alanı olarak Çanakkale'nin bir ilçesi ve Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada seçilmiştir. Doğal afet, insanların kontrolü dışında gerçekleşen, mal ve can kaybına neden olabilen tehlikeli ve genellikle büyük çaplı olaylardır. Gerek doğal afetin ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğu bölgelerde gerekse doğal afetin ardından kentin tahrip olan bölümlerinde hasar tespitinin yapılması ve bölgenin yenilenmesi zorunludur .Dolayısıyla Türkiyede de doğal afetler gerçekleşmektedir. Çalışma alanı olan Gökçeada Çanakkale'nin bir ilçesi ve Türkiye'nin en büyük adasıdır. Ege Denizi'nin kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer almaktadır. 91 km. kıyı şeridine sahiptir. Gökçeada (Çanakkale) bölgesindeki deprem aktivitesinin fazla olduğu ve yapılan odak mekanizması çalışmaları sonucunda doğal afetlerin gerçekleştiği bilinmektedir. Bu çalışma, Gökçeada da (Çanakkale) meydana gelmiş ve gelecek olan doğal afet (deprem, sel, heyelan vb…) olaylarının ortaya koyduğu hasarların tespit edilebilmesi ve yorumlanması için coğrafi tabanlı bilgi sistemi aracılığı ile afet bilgi sistemi model gelişimi yapılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of countries where natural disasters and geological disasters can eventuate at the same time. In addition, meteorological disasters often may occur in this region. In recent years, the occurred disasters in this region have been interpreted to reduce the loss of lives and the amount of damage under more than before. Moreover, rapid post-disaster damage assessment and rapid access to disaster zone is very important for human lives. One of critical problems just after an earthquake is infrastructure damage assessment. The area and the amount of damage in the affected zone, and the type of damage incurred by each infrastructure are essential information for successful rescue activities and reconstruction in disaster areas. Therefore, remote sensing techniques, pre-event data and post event data play an important role to obtain the infrastructure damage. In this study, the modeling classification of damage was studied to infrastructures just after Gökçeada earthquake. Gökçeada district in Çanakkale is the largest island of Turkey where is located in the north of Aegean sea and at the entrance of gulf of Saros. That island has 57 miles of coastline. Towns located in Gökçeada are occurred with the masonry infrastructures. According to the results, we obtained a GIS based hazard determination system in order to achieve rapid, efficient and economic scheme for the sustainable urban infrastructure.