Landsat 8 görüntüleri kullanılarak Çanakkale ilindeki litolojinin ve alterasyon alanlarının tespiti
Determination of lithology and alteration areas in the province of Canakkale by means of Landsat 8 images
- Tez No: 457008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, geçirdiği jeolojik süreçler ile şekillenen ve maden yatakları açısından ülkemizin en önemli bölgelerinden biri olan Biga Yarımadası'ndaki maden sahalarının uydu görüntüleri ile tespiti amaçlanmıştır. Ancak uydu görüntüleri ile maden sahalarının tespitinde bitki örtüsü önemli bir engel oluşturmaktadır. Biga Yarımadası, güneyinde Kaz Dağları ve birçok bölgesinde de tarımsal faaliyetler nedeniyle bitki örtüsü yoğundur. Bu nedenle çalışma alanı olarak bitki örtüsünün daha az olduğu ve madencilik çalışmalarının yoğun olarak yapıldığı Çanakkale ili Çan ilçesinin batı kısmında kalan alan ve Ezine Bölgesi belirlenmiştir. Çalışma alanlarına ait Landsat 8 uydu görüntüleri kullanılarak KYM 742 bant bileşimi ile genel jeolojik birimler belirlenmiş ve 1/100.000 ölçekli MTA jeoloji haritasıyla çakıştırılarak harita üzerinde gösterilmiştir. Sabins (1999), Sabren Gad (2006) tarafından serpantinitlere yönelik olarak sırasıyla KYM 4/6, 4/2, 6/7 ve 6/4, 6/2, 7/6 bant oranlama yöntemleri uygulanarak serpantinit birimlerin 1/100.000 ölçekli MTA jeoloji haritasıyla çakıştırılarak %1,97 ile 3,07 arasında değişen alansal fark belirlenmiştir. Çalışma alanına 30 m mekânsal çözünürlüğe sahip görüntüler pan sharpening yöntemiyle keskinleştirme yapıldıktan sonra KYM 6/7, 5/4, 7/5 bant oranlaması üzerinde kil alterasyonlu alanlar tespit edilmiştir. Bu alanlar bölgedeki kaolin ocakların konumları ile karşılaştırılarak %2,25 ile 13,99 arasında değişen alansal fark belirlenmiştir. Çalışma alanında alterasyon alanlarını gösteren haritalar oluşturularak detaylı çalışmanın yapılabileceği alanlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the mine sites in the Biga Peninsula, which is shaped by previous geological processes also one of the most important areas in terms of mineral deposits, by means of satellite images. However, vegetation is major obstacle to determination of the mine sites through satellite images. For that reason, the study area consists of the area located in the western part of the District of Çan in the Province of Çanakkale, with less dense vegetation and intensive mining activities, and the Region of Ezine. The general geological units were identified through RGB 742 band combination by means of the Landsat 8 satellite images of the study areas and indicated on the map by overlapping them on the MTA 1/100,000 scale geological map. The serpentinites were respectively handled through RGB 4/6, 4/2, 6/7 and 6/4, 6/2, 7/6 band ratio methods by Sabins (1999) and Sabren Gad (2006) and the serpentine units were overlapped on the MTA 1/100,000 scale geological map. Then, spatial difference varying between 1.97% and 3.07% was determined. The images with 30 m spatial resolution to the study area were pan sharpened and clay alteration zones were identified on the RGB 6/7, 5/4, 7/5 band rationing. These areas were compared to the location of kaolin mines in the region and the spatial difference varying between 2.25% and 13.99% was determined. The maps to indicate the alteration areas in the study area were prepared and the areas where more detailed operations can be performed were revealed.