Bilgisayar donanımlarının termal kamera ile incelenmesi
Analysis of computer hardware with thermal camera
  1. Tez No: 457009
  2. Yazar: AYKUT DURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak çeşitli uygulamaların gerçek dünya bilgilerini hızlı bir şekilde dijital ortama aktarmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda aktarılan bilgilerin daha iyi anlaşılabilmesi için 3B modeli de oluşturulmaktadır. Bu tez çalışmasında, termal kameraların kalibrasyonu için çeşitli boyutlarda desenler tasarlanmış ve bu desenlerin kalibrasyon sonuçları analiz edilmiştir. Çalışmada, termal kameranın görüntüleyebilmesi için salarlık (emissivity) değeri düşük olan alüminyum malzeme ile satranç tahtası şeklinde çeşitli boyutlarda desenler kullanılmıştır. Tezin ikinci aşamasında, bilgisayarlarda görüntüyü oluşturmak için kullanılan ekran kartının ısı dağılımı Photomodeler programı ile 3B sıcaklığa duyarlı modelleri oluşturularak sıcaklık değişimleri gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, termal fotogrametrik 3B modellerin, bilgisayar donanımları gibi elektronik ürünlerin üretim ve bakım aşamasında oluşabilecek sorunların tespitinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, we need for real world information transfer to digital environment. At the same time, 3D model is formed in order to better understand to transmitted information. In this thesis, pattern which was different dimension was designed for thermal camera calibration and camera calibration results were analyzed. Chessboard pattern was designed with aluminum because aluminums' emissivity value is low. In second phase of thesis, graphic card which use in computer was modeled in 3D with Photomodeler program. Graphic card was modeled for two situation: in normal state and in forced state. According to result of 3D modeling, 3D model can use to analysis for production phases of electronic equipment like computer hardware.