Allil, siklopropil alkoller ve 1,5 hekzadien-3-01'lerinin sentezi ve türevleri
Synthesis and derivatives of allyl, cycloprophyl alcohols and 1,5-hexadien-3-01s
  1. Tez No: 45701
  2. Yazar: SÜLEYMAN SERVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
II 02ET Doktora Tezi ALLİL, SİKLOPROPİL ALKOLLER YE 1,5-HEKZADİEH -3-OL'LERİH SENTEZİ YE TÜREYLERİ Süleyman SERVİ Fırat üniversitesi Fen Bilinilen Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1 995, Sayfa: 95 Bu çalışmada, çıkış maddesi olarak değişik allil sübstitüe olmuş klor metil oksiranlar kullanılarak allil, siklopropil alkoller ve 1,5-hekzadien-3-orierin sentezi için iki farklı yöntem kullanılmıştır. THF içinde lig ile yapılan reaksiyonlarda 1,5-dien-3-o1'ler yanında doymamış siklik alkollerde meydana geldi. Oysa metanol içinde Na ile yapılan reaksiyonlarda ise sadece 1,5-dien-3-ol'ler meydana gelmiştir. Saflaştırma işlemleri indirgenmiş basınçta destilasyon ve kromatografik yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen alkollerin kırılma indisi, yoğunluk, kaynama noktası gibi fiziksel özellikleri tayin edilmiş ve değişik türevleri hazırlanmıştır. Bileşiklerin yapıları JH-NMR (60-200 MHz), 13C-NMR (62.5 MHz) ve İR gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Epiklorhidrin, Allil, Siklopropil alkoller ve l,5-dien-3-ol.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PhD Thesis SYNTHESIS AMD DERIVATIVES OF ALLYL, CYCLOPROPYL ALCOHOLS AND l,5-HEXADIEN-3-0LS Süleyman SERVİ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 1 995, Page: 95 in this study, two differents methods have been performed to obtain ally!, cyclopropyl alcohols and 1,5-hexadien-3-ols starting with various allyl substituted c hi o ro methyl oxyran. While allyl substituted 1,5-dien-3-ols vere formed in reactions occured with tig in THF, the unsaturated cyclic alcohols also were formed. However, the reaction carried out with Na in methanol only gave l,5-dien-3-ols. The products were purified by using vacuum distillation and chromatographic tecniques. Some properties such as refractive indices, densities, boiling points of the products alcohols have been determined, and their some various derivatives have been prepared. ^H-NMR (60-200 MHz), 13C-NMR (62.5 MHz) and IR tecniques were used in microstructure characterization of the products. KEY WORDS : Epichlorohydrines, Allyl, Cyclopropyl alcohols and 1,5-dien-3-ols.