Hidrojen üretimi için çeşitli metal kompozitlerin geliştirilmesi
Development of various metal composites for hydrogen production
- Tez No: 457020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, hidrojen depo materyali olarak kullanılan kimyasal maddelerden, hidrojen üretiminde kullanılmak üzere çeşitli katalizör destek malzemeleri (Uçucu kül, Monmorillonit KSF ve Dowex-50 reçine) ve Co(II), Cu(II) ve Ni(II) geçiş metalleri kullanılarak yeni kompozit katalizörler hazırlanmıştır. Elde edilen kompozitlerin, X-Işınları floresans spektrometresi (XRF), Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve ICP–Optik emisyon spektroskopisi (ICP–OES) kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır. Hidrojen depo materyali olarak kullanılan etilendiamin bisboren (EDAB) sentezlenerek, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve erime noktası tayin cihazı ile karakterizasyonu yapılmıştır. Hazırlanan metal kompozitlerin toplam frekans değeri (TOF), yeniden kullanılabilirliği hidrojen depolayıcı bileşiklerin (EDAB ve NaBH4), hidrolizi ile belirlenmiştir. Hidrojen üretimi, çeşitli bilinen bileşiklerden (EDAB ve NaBH4), hazırlanan katalizörler ile sağlanmıştır. Hidrojen üretiminde katalizör miktarı, tepken derişimi, katalizör türü, destek materyal türü ve sıcaklık etkileri ve farklı sıcaklıklardaki hız sabitleri hesaplanarak, aktivasyon parametreleri (Ea, ΔH# ve ΔS#) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new composite catalysis for hydrogen production, were prepared by using chemicals which used as hydrogen storage material such as various catalysis supply materials (Fly-ash Monmorillonit KSF and Dowex-50 resin) and transition metals Co(II), Cu(II) and Ni(II). Obtained composites were characterized by using X-ray fluorescence spectrometer (XRF), Scanning Electron Microscope (SEM) and ICP-Optic emission spectroscopy (ICP-OES). Synthesized EDAB, which is used as hydrogen storage material was characterized by FT-IR and melting point apparatus. TOF value of prepared metal composites and recycle availability were determined by hydrolysis of hydrojen storage compounds (EDAB ve NaBH4). Hydrogen production was provided by using prepared catalysis and various known compounds (EDAB and NaBH4). Activation parameters (Ea, ΔH# and ΔS#) were determined by calculation of catalysis quantity, reactive concentration, catalysis type, supplied material type, temperature effects and speed constant on the different temperatures.