Çeşitli yüzeylerin pürüzlülük ve sürtünme oranlarının lazerli optik sistemler kullanılarak belirlenmesi
Determination of various surface roughness and friction rates by using optical methods and laser light
- Tez No: 457022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Endüstriyel uygulamalarda metallerin yüzey kalitesi çok önemlidir. Yüzey karakteristiğini tanımlamada uygun sistemler olsa da bu sistemler yavaş ölçüm yapma, malzeme ile etkileşme, dış ortamın oluşturmuş olduğu titreşimlerden etkilenme gibi bazı sınırlılıklara sahiptir. Son zamanlarda yüzey karakteristiğini belirleme, yüzeyin yapısında var olan özellikleri sayesinde geliştirilmiştir. Geliştirilen bu teknikler temassız ölçüm yapma, yüksek oranda bilgi sağlama, hızlı ölçüm alma ve yüzey ölçümü yapma gibi avantajlara sahiptirler. Bu avantajları elde etmek için optiksel yöntem yüzey kalitesini belirlemede iyi bir alternatiftir. Bu tezde, yüzey kalitesi ve sürtünmesinin tanımlanması için yeni bir optiksel teknik önerilmiştir. Tekniğin teorisi herhangi bir metalden yansıyan ışığın polarizasyonundaki değişime dayanmaktadır. Deney setimizde değişik polarizasyon ve gelme açılarına sahip lazer ışığı farklı yüzeyler üzerine düşürülmüştür. Yansıyan ışığın polarizasyonu ile, polarizasyonun; gelme açısı, gelme polarizasyonu ve yüzey karakteristiğine bağlılığı tanımlanmıştır. Sonuçlar yansıyan ışığın polarizasyonunun yüzey karakteristiğine, gelme açısına ve gelme polarizasyonuna yüksek oranda bağlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The surface quality of metals is crucial in industrial application. Although there are conventional stylus instrumentals for determination surface characteristic, these instruments have some limitations, such as low speed measurement, contacting to sample, requiring vibration free environment etc. Nowadays determination of surface characteristic are being developed due to inherent advantages; including noncontact measurements, high information counters, rapid measurements and surface measurements capability. To get these advantages, optical method is good alternative to measure surface quality. In this thesis, we have suggested a new optical technique for determination of surface roughness and quality. Theory of our technique is based to detect polarization changing in reflected light from any metallic surface. In our experimental setup, a laser light with different polarizations and incident angle is directed to a surface which has different surface characteristics. By analyzing polarization of reflected light, polarization changing dependency of incident polarization, incident angle and surface characteristic was determined. The results are showed that polarization of reflected light highly depends on surface characteristics, incident angle and also incident polarization of laser light.