Blok boyutu seçiminin kömür rezerv tahminine etkisi
The Effect of block dimensions selected on the coal reserve estimation
  1. Tez No: 45703
  2. Yazar: SERKAN SAYDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma, jeoistatiksel yöntem kullanarak Afşin - Elbistan Linyit Sahası'nm Çöllolar Bölgesi'ndeki linyit yatağı için yapılmıştır. Çalışmada; herbiri koordinat değerleri (x,y,z) ve kömür kalınlık bilgilerini içeren 305 adet sondaj verilerinin bilgisayar ortamına aktarılarak bir veri tabanının oluşturulması ile başlanmıştır. Bu veri tabanı kullanılarak kömür kalınlıklarının istatiksel analizleri ve variogram analizleri yapılmıştır. Variogram analizinden elde edilen veriler kullanılarak, kriging yarıçapı sabit tutulmak suretiyle 100 x 100 m'den başlayarak 1000 x 1000 m'ye kadar olan kuramsal bloklara bölünen cevher yatağındaki her bloğun kömür kalınlık tahminleri Kriging Yöntemi ile yapılmıştır. Daha sonraki yapılan işlemde, blok boyutları sabit tutulup, kriging yarıçapları 300-150 m, 600-300 m, 600-400 m, 800-400 m ve 1200-600 m kriging yarıçapının kalınlık tahminine etkisi araştırılmıştır. Sabit kriging yarıçapında, blok boyutunun kömür kalınlık tahminini çok az etkilediği görülmüştür. Ayrıca, kriging yarıçapı arttıkça tahmin edilen kömür kalınlığı düşmektedir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, geostatistical method was used to conduct on the lignite bed in the Çöllolar District of Afşin - Elbistan Lignite Basin. For this purpose, 305 of exploration and development drilling information was transferred into computer in order to create a data base. This data base contains (x,y,z) coordinates of drill holes, coal thickness, then statistical and variogram analyses were completed. After dividing the ore body beginning 100 x 100 m to 1000 x 1000 m conceptual blocks, as Kriging Radius is constant. Kriging was used to estimate thickness for each block. In the other operation, the effect of the Kriging Radius on the thickness estimation is searched as the block dimensions are constant. The calculations are made for 300-150 m, 600-300 m, 600-400 m, 800-400 m and 1200-600 m Kriging Radii. At constant kriging radius, the effect of block dimension on coal thickness estimation is seen to be minimum. However, when the kriging radius increases, the estimated coal thickness decreases. II