Ege denizi cephalopodlarının biyo-ekolojileri üzerine çalışmalar
- Tez No: 45704
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KATAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Ill ÖZET Ege Denizi 'nde dağılım gösteren Cephalopoda (Kafadan bacaklılar) sınıfı üyelerinin biyo-ekolojik özelliklerinin tanımlanması için, 1988-1993 yılları arasında mevsimsel periyodik çalışmalar yapıldı. Alınan örnekler Ege Denizi 'nin Türk karasuları ve uluslararası sulardan toplanmıştır. Çalışmamız süresince Ege Denizi' nden 38 adet tür tespit edilmiş olup, yapılan çalışma sonunda Akdeniz için 2, Doğu Akdeniz için 5, Ege Denizi için 9 tür ve Türkiye kıyıları için ise 18 tür yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma sonrasında Türkiye karasuları cephalopod faunasının 36 türle Ege Denizi cephalopod faunasının ise 45 tür ile temsil edildiği belirlenmiştir. Bol olarak rastlanan ekonomik ve alternatif ekonomik türlerin mevsimsel ve vertikal " dağılımları belirlenmiştir. Yine bu türlerde erkek ve dişi bireyler arasında boy-agırlık ilişkilerinin farklı olup olmadığı tespit edilmiştir. Avcılığa katkıları yönünden incelenen cephalopod türlerinin birim zamana düşen av verileri gr/saat olarak hesaplanmış ve bölgelere göre mevsimsel ve vertikal olarak karşılaştırılmıştır. Buradan elde edilen sonuçlardan, alan tarama yöntemi ile tahmini biyokütle miktarları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Seasonal survey; in order to determine the bioecological features of classis Cephalopoda whose existance are know in Aegean Sea, had been carried out in between 1988-1993. The samples were collected from Turkish coastal and international waters. During those investigations 38 species were distinguished and 2 species for Mediterranean Sea, 5 for Eastern Mediterranean Sea, 9 for Aegean Sea and 18 for Turkish coastal waters were recorded for the first time. Classis Cephalopoda is found to be represented with 45 species in Aegean Sea while it is represented with 36 species in coastal waters. The seasonal and vertical distributions, the most frequent and alternative froms were determined. To find out sex differences the lenght-weight relationship was calculated in male and female forms. In fishing point of view, the amount of Cephalopod obtained were measured as gr/hr and, accordingly the vertical as well as the seasonal comparisons were carried out. In contenance with the results, the amount of biomass was computed by means of swept area method.