SQT-DNA ile fındık kremalarındaki fındık oranlarının belirlenmesi
Determination of the ratio of nuts hazelnut cream using a SQT-DNA
  1. Tez No: 457031
  2. Yazar: MERHA HATİCE ÖKSÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ATAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği, Science and Technology, Bioengineering, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Fındık kremasının tağşişi, yurt içi ve yurt dışı fındık sektöründe ciddi düzeyde prestij kaybına yol açmaktadır. Çikolata üreticileri hile kaygısıyla fındık püresini yurt dışına göndermek yerine, bütün fındık formunda kendi imalathanelerinde püreye dönüştürme yoluna gitmektedirler. Bu çalışmada Türk Gıda Kodeksi'ndeki çikolata ve çikolatalı ürünler tebliğinde belirtilen fındık kreması standartlarına uygun yirmi farklı örnek piyasadan temin edilmiştir. Bu kremaların formülasyonları doğrultusunda laboratuvar ortamında beş adet model krema hazırlanmıştır. Bu kremalardan DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Real-time PCR kullanılarak hem model kremalardan hem de piyasa örneklerinden elde edilen DNA'lar amplifiye edilmiştir. Amplifikasyon sonunda ulaşılan Ct değerlerine karşılık gelen yüzdeler SQT-DNA'da bulunarak kremaların içerisindeki fındık miktarlarına ulaşılmıştır. Piyasadan temin edilen fındık kremaları üzerinde yapılan analizler sonucunda bazı kremaların etiketiyle uyumlu olmadığı görülmüştür. Hem sağlık açısından hem de mali açıdan önem arz eden fındık kremaları, ezmeler ve fındık pürelerinin real-time PCR ile yapılan analizlerinde SQT-DNA kullanımının doğruluğu teyit edilmiştir. Gıdalarda miktar belirlemeye yönelik analizlerde kullanılmasının uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cheating in the hazelnut cream leads to the loss of prestige at home and abroad significant hazelnut sector. Instead of sending chocolate hazelnut puree with manufacturers abroad cheating concerns, they have begun to transform the way in the form of whole nuts mash their own shop.In this study, the Turkish Food Codex chocolate hazelnut cream and chocolate products specified in the communique standards twenty different samples were obtained from the suitable market. The five models in the laboratory according to the cream of the cream formula is prepared. DNA isolation from this cream was realized. Samples obtained from both the model and market cream DNAs were amplified using real-time PCR. Amplification Ct values reached at the end of the corresponding percentages SQT-DNA is achieved by determining the amount of hazelnut in the cream. According to the results of the analysis of hazelnut cream taken from the market it was found to be incompatible with some of the label.Both health and the cost of major hazelnut cream, butter and hazelnut puree used in qPCR analysis of the accuracy of the DNA SQT-use has been confirmed. The use in the analysis performed to determine the amount of food the table was found to be suitable.