Atom trapping atomic absorption spectrometry using silica and metal tubes
  1. Tez No: 9656
  2. Yazar: NUSRET ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. YAVUZ ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET SÎLİKA VE METAL TOP KULLANIMI İLE ATOM TUZAKLI ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROMETRESİ ERTAŞ, Nusret Fen ye Edebiyat Fakültesi Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof.Dr. O. Yavuz ATAMAN Haziran 1990, 48 sayfa Bu çalışmada, alev atomlaştırmalı AAS' nin ucuz ve duyarlı bir şekli olan Atom Tuzaklı Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (AT-AAS) yöntemini geliştirmek için araştırmalar yapılmıştır. Su soğutmalı silikaveya metal tüple ön- zenginleştirme ve atomlaştırma aşamalarında farklı tür alevlerin kullanılması ilkesine dayalı yeni bir atomlaştırma tekniği olan Alev Değiştirme (AD) yöntemi geliştirildi. AD yöntemi daha önce geliştirilmiş yöntemden daha basit olup iki yöntemin duyarlılıkları kıyaslanabilir düzeydedir. Diğer bir katkı ise toplama tübünün üzerine yerleştirilen yarıklı kuartz tüp (YKT) ile elde edildi. Anal it çözeltisinden emme hızının duyarlılığa etkisi incelendi ve bu parametre optimize edildi. AD-AT-AAS kullanarak 2.0 dakika toplama süresi ve 6.0 mL/dakika emme hızı ile Cd ve Pb için duyarlılık değerleri sırasıyla 0.31 IIIve 3.15 ng/mL olarak bulundu; bu değerler benzer koşullardaki, ancak YKT'siz literatür değerleri ile, yani Cd için 0.40 ve Pb için 2.9 ng/mL, kıyaslanabilir. En iyi sonuçlar, AD-YKT-AT-AAS kullanarak, 6.0 dakika toplama süresi ve 6.0 mL/dakika emme hızı için bulundu: bu duyarlılık değerleri ng/mL olarak Cd için 0.12 Pb için ise 1.4 ng/mL" dir. Bu değerler 3s gözlenebilme sınırı olarak Cd için 0.13, Pb için ise 3.8 ng/mL'dir. Uygulama olarak Ankara'da yoğun ve hafif trafiği olan bölgelerden alınan beş toprak örneği analiz edildi. NBS fly ash standardı SRM-1633 için bulunan 1.41±0.09 ng/g Cd ve 65.513.0 ng/g Pb derişimleri, rapor edilen değerler olan 1.45+0.06 ve 70.0±4.O Pb ile kıyaslanabilir düzeydedir. Anahtar kelimeler : Atomic absorpsiyon spektrometresi, atom tuzağı, yarıklı kuartz tup, alev değiştirme tekniği, kadmiyum, kurşun. Science Code: 4050301 Anabilim Sayısal Kodu: 4050301 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ATOM TRAPPING ATOMIC ABSORPTION SPECTROMETRY US I IMS SILICA AND METAL TUBES ERTAS, Nusret Faculty of Arts and Sciences M.S. In Chemistry Supervisors ProT. Dr. O.Yavuz ATAMAN June İ990, 48 pages In this study, investigations were carried out in order to improve Atom Trapping Atomic Absorption Spectrometry CAT- AASJ which is an inexpensive and sensitive version of flame atostiization AAS. A novel atomization technique, namely Flame Alteration (FA) has been developed 5 based on the principle of using different flame conditions for preconcentrating and atomization of analyta at the water cooled silica or sjetal tube. FA is simpler to use than the previously reported method and has a comparable sensitivity. As another contribution, a slotted quarts tube over the collection tube was used, resulting in improved sensitivity. The effects of suction rate of analyte on sensitivity has been studied and optimized. Using FA-AT- AAS, sensitivities in ng/mL for Cd and Pb mere found to be 0.31 and 3.15, respectively for 2.0 minutes collection time and 6.0 raL/min suction rate- These results are comparable with theliterature values under similar conditions but without SQT, 0.40 and 2.9 ng/mL for Cd and Pb respectively. The best results were obtained using 6. 0 «tin collection time, 6.Ö mL/min suction rate and using FA- SQT-AT-AAS, namely 0.1S and İ.45 ng/mL -for Cd and Pb sensitivities. Corresponding 3s detection limits are 0.13 ng/mL and 3. S ng/mL for Cd and Pb respectively. As an application five soil samples collected from heavy and light traffic areas in Ankara were analyzed for Cd and Pb.MBS fly ash standard SRH- 1633, was analysed j İ.4ݱ0.Ö9 j*g/g for Cd and 65.5±3.0 pq/q for Pb concentration were found to be comparable with the reported values of 1.45±0»O6 and 70±4 }*g/g for Cd and Pb respectively. Key words s Atomic absorption spectrophotometer, atom trapping slotted quartz tube, flame alteration techniques cadmium, lead. Scientific Codes 4050301 Anabilim Sayısal Kodu s 405030i II